Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2008, sygn. IBPP2/443-849/08/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-849/08/EJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. E., przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2008r. (data wpływu 16 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usługi pośrednictwa handlowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usługi pośrednictwa handlowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką zarejestrowaną w Polsce. W zakres jej działalności gospodarczej w stosunkowo niedużym rozmiarze wchodzi działalność w zakresie pośrednictwa handlowego. Kontrahentem korzystającym z pośrednictwa Wnioskodawcy jest niemiecka spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Spółka ta nie jest powiązana z Wnioskodawcą ani kapitałowo ani personalnie (jest to duży podmiot z branży chemicznej). Spółka ta oprócz rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych zarejestrowana jest zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Z tytułu wskazania potencjalnych odbiorców wyrobów sprzedawanych przez tę spółkę w Polsce Wnioskodawca wystawia faktury VAT o treści usługa dystrybucyjna. Zgodnie z umową wiążącą obie strony istota tej usługi sprowadza się do pośrednictwa Wnioskodawcy, tj. wyszukiwania potencjalnych odbiorców, przedstawiania im możliwych warunków transakcji, doprowadzania do nawiązania kontaktów ze sprzedawcą towarów (ww. spółką niemiecką). Wnioskodawca nie ma upoważnienia do zawierania umów w imieniu sprzedawcy. Towary sprzedawane przez tę spółkę z wykorzystaniem pośrednictwa Wnioskodawcy były wcześniej zakupione u Wnioskodawcy. Przy tym dokonywanie transakcji przez Wnioskodawcę we własnym imieniu nie byłoby efektywne ekonomicznie, gdyż sprzedawane towary są u Wnioskodawcy produktem ubocznym, w dodatku transakcje te nie będą trwałym elementem prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, stąd tworzenie struktur organizacyjnych, procedur itp. Wnioskodawca uznał za niecelowe. Spółka niemiecka sprzedając towar posługuje się polskim numerem identyfikacyjnym NIP i wystawia faktury z polskim podatkiem według stawki 22%, towar bowiem kupowany jest w Polsce. Jednak żądając od Wnioskodawcy faktury za usługi pośrednictwa posługuje się numerem unijnym (z przedrostkiem DE). Zgodnie z żądaniem odbiorcy usługi, usługę tę w fakturach Wnioskodawca wykazywał jako nieopodatkowaną w Polsce, jednak z ostrożności procesowej w deklaracjach VAT-7 uznawał ją jako opodatkowaną w Polsce według stawki 22% i podatek ten odprowadzany był do urzędu skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00