Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2008, sygn. IBPB2/415-1212/08/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1212/08/HS
Skutki podatkowe przekształcenia sp. z o.o. w spółkę komandytową.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 04 lipca 2008r.) uzupełnionym dnia 23 lipca 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.
Wniosek został uzupełniony dnia 23 lipca 2008r. o wyciąg z KRS-u.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Spółka z o.o., której wspólnikami są osoby fizyczne ma zamiar dokonać przekształcenia się w spółkę jawną. Problemem podatkowym przy przekształceniu jest pozostawiony w spółce kapitałowej wypracowany zysk, który zgodnie z uchwałami wspólników nie został wypłacony w postaci dywidendy i nie zwiększył kapitału podstawowego, pozostając na nierozliczonym wyniku finansowym. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółka przekształcona wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształconej (sukcesja uniwersalna), a wspólnicy spółki przekształcanej staną się wspólnikami spółki przekształconej. W planach przekształcenia przewiduje się dwa rozwiązania. Wynika to z faktu, że spółka na dzień przekształcenia jak i jej następca nie będą posiadać w najbliższym czasie środków finansowych na wypłatę zaległej dywidendy, a jej wspólnicy nie chcą zrezygnować z należnych im zysków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right