Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2008, sygn. IBPP1/443-1352/08/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-1352/08/AW

UZASADNIENIE

W dniu 15 września 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy działek budowlanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

W 1990r. Wnioskodawca wspólnie z żoną zakupił działkę rolną o powierzchni 0,5990 ha od osoby fizycznej. Grunt rolny znajdował się w otoczeniu kurników i nabyto go z zamiarem budowy domu i prowadzenia działalności rolniczej i hodowlanej. Jednak z uwagi na szybko zmieniającą się sytuację ekonomiczną w zakresie prowadzenia działalności rolniczej i hodowli drobiu, wstrzymano się z tym zamiarem.W 1998r. Rada Gminy podjęła uchwałę o zmianie zagospodarowania przestrzennego tej miejscowości i kolejną zmianą w 2001r. tereny, na których znajdowała się działka, przekwalifikowano na tereny budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego.Uchwalono również zakaz dalszego rozwoju hodowli drobiu w tej miejscowości.

W 2003r. Wnioskodawca wraz z żoną wystąpił do Gminy o podział gruntu na działki budowlane z zamiarem przekazania części gruntów dla synów. Geodeta zaprojektował podział na 6 podobnych działek, co było rozwiązaniem dobrym, bowiem można było przekazać 4 działki dla 2 synów i pozostawić 2 działki w majątku wspólnym z żoną i rozpocząć budowę małego domu.W 2004r., decyzją Wójta Gminy zatwierdzono podział. W wyniku podziału, nastąpił ubytek gruntu o powierzchni 3,42 ar oraz została nieodpłatnie przekazana na rzecz Gminy część gruntu o powierzchni 5,99 ar pod zaprojektowaną drogę. Był to warunek wydania pozytywnej decyzji o podziale. W wyniku podziału Wnioskodawca utracił nieodpłatnie 9,41 ar, a w jego władaniu pozostało 6 działek o łącznej powierzchni już tylko 50,09 ar.Po 2005r. zmieniła się sytuacja rodzinna i finansowa Wnioskodawcy. Starszy syn wyjechał do pracy w Anglii, a po powrocie podjął pracę we W. i tam mieszka. Młodszy syn rozpoczął studia poza O. Obaj nie zamierzają przejmować tych gruntów. Z powodów finansowych, również z żoną Wnioskodawca odstąpił od budowy domu i w 2007r. sprzedał jedną działkę.W 2008r. lub w 2009r. Wnioskodawca zamierza sprzedać pozostałych 5 działek, a uzyskane środki przeznaczyć na zakup mieszkania dla starszego syna.Wnioskodawca podał ponadto, że nie jest rolnikiem ryczałtowym, nie dokonywał sprzedaży produktów rolnych pochodzących z tego gruntu, przez cały okres posiadania grunty te były wykorzystywane do małych upraw na potrzeby własne, aktualnie są tylko wykaszane, grunty są bardzo słabe VI kl. Grunty te nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT, jest emerytem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00