Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2008, sygn. IBPP2/443-136/08/UH (KAN1566/02/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-136/08/UH (KAN1566/02/08)

W zakresie podatku od towarów i usług:

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2008r. (data wpływu 15 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki cywilnej oraz obowiązku korekty podatku naliczonego od nabytego ww. przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej aportem do spółki cywilnej, obowiązku korekty podatku naliczonego od nabytego ww. przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu oraz obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą ma zamiar wnieść przedsiębiorstwo (w całości) w formie aportu do nowo zarejestrowanej spółki cywilnej, w której będzie jednym z trzech wspólników. Wnioskodawca jest już wspólnikiem w innej spółce cywilnej.Istniejąca działalność jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej Urzędu Miasta w X. Podstawowym przedmiotem działalności jest wykonywanie instalacji wodnokanalizacyjnych (PKD 45.33.B), ale profil działalności jest dość szeroki i obejmuje swoim zakresem różne usługi budowlane.Przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT, z tytułu podatku dochodowym od osób fizycznych rozliczający się na zasadach określonych w art. 30C ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.W skład przedsiębiorstwa wchodzą: środki trwałe w tym nieruchomości, wyposażenie, materiały. Przedsiębiorstwo zatrudnia stale około 25 osób. Planowany aport zakłada wniesienie istniejącego przedsiębiorstwa do nowej spółki cywilnej w taki sposób, aby nowe przedsiębiorstwo było następcą prawnym przedsiębiorstwa wnoszonego aportem zarówno w świetle prawa podatkowego jak i cywilnego (przejęcie referencji, pracowników, należności, zobowiązań i umów). Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest pogorszenie stanu zdrowia podatnika i konieczność włączenia w zakres zarządzania najbliższej rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00