Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2008, sygn. IBPB3/423-210/08/BG (KAN-2638/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB3/423-210/08/BG (KAN-2638/03/08)
W tak określonym stanie faktycznym powstają wątpliwości, co do sposobu opodatkowania odsetek wypłacanych przez Wnioskodawcę w związku z realizacją umowy cash poolingu. Wątpliwość dotyczy tego, czy dopuszczalne jest stosowanie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z państwami, w których siedzibę mają beneficjenci odsetek, którzy otrzymują te odsetki wypłacane w ramach umowy cash pooling przez Wnioskodawcę, będącego płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, za pośrednictwem Agenta. Agent posiada domicyl podatkowy we Włoszech.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05 marca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 12 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek w związku z zawartą umową cash poolingu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 marca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania odsetek w związku z zawartą umową cash poolingu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (płatnik) jest osobą prawną - spółką kapitałową, której udziałowcem jest zagraniczna osoba prawna, zwana dalej spółką-matką. Spółka-matka posiada udziały i akcje również w innych spółkach, w tym działających w Polsce oraz w innych państwach. Spółki w ten sposób powiązane tworzą zatem grupę kapitałową, zwaną dalej "grupą". Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest produkcja części do samochodów, w szczególności układów hamulcowych (tarcze hamulcowe, klocki hamulcowe, szczęki itp.). Spółka zatrudnia ponad 500 osób. Jej działalność jest prowadzona na terenie K. Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności. W ramach grupy na terytorium Polski funkcjonuje druga spółka, która prowadzi działalność podobnych rozmiarów, z tym że jej inwestycja nie była przeprowadzona w specjalnej strefie ekonomicznej.W ramach grupy spółek, o której mowa wyżej, zdecydowano o przystąpieniu do oferowanej przez Bank w Warszawie Bank w Londynie usługi "Cash pooling", zgodnie z wersją roboczą umowy "multitarget balancing agreement", której tłumaczenie stanowi załącznik do niniejszego zapytania (wybrano opcję "one way target balance", czyli opcję jednokierunkowego przelewu środków). W ramach zawartej pomiędzy spółkami oraz bankiem umowy (umów), jedna ze spółek ma objąć pozycję "pool leadera", zwanego w umowie przygotowanej przez Bank "Agentem". W niniejszym przypadku Agentem jest spółka mająca siedzibę prawną, a tym samym rezydencję podatkową, na terytorium Republiki Włoskiej. Pozostałe spółki, w tym składająca niniejsze zapytanie, będą Uczestnikami, w rozumieniu tej umowy. Spółki uczestniczące w przedmiotowej umowie cash pooling mają siedziby w państwach, z którymi umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zostały przywołane wyżej w zapytaniu, to jest we Włoszech, USA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Francji, Japonii, Meksyku oraz w Chinach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right