Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2008, sygn. ITPB1/415-466/08/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-466/08/DP

1. Czy w związku z odpłatnym zbyciem nieruchomości należy uiścić podatek dochodowy, jeżeli tak to w jakiej wysokości 10% czy 19% od wartości sprzedanych działek?
2. Czy istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 sierpnia 2008 r. (data wpływu 25 sierpnia 2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 24 czerwca 1998 r. zakupiła Pani wraz z konkubentem na zasadach współwłasności łącznej, jako wspólnicy cywilnej, nieruchomość o powierzchni 31.720m, na której usytuowany był budynek chlewni. Nabycie powyższej nieruchomości miało na celu zaadaptowanie budynku po byłej chlewni na zakład stolarski w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez spółkę oraz niewielkiej jego części na własne potrzeby mieszkaniowe. W celu sfinansowania zakupu oraz adaptacji nieruchomości sprzedała Pani własne mieszkanie za kwotę 41.000 zł oraz przeznaczyła Pani wszystkie swoje oszczędności w kwocie 20.000 zł. Będąc współwłaścicielem spółki pracowała Pani jednocześnie w dwóch zakładach pracy, z których dochody przeznaczyła również na potrzeby spółki. Na części działki o powierzchni 6.113m usytuowany był budynek stolarni wykorzystywany na potrzeby spółki, pozostała część powierzchni tj. 25.607m nie była nigdy wykorzystywana na potrzeby spółki. W listopadzie 2002 r. na skutek problemów rodzinnych wyprowadziła się Pani z miejsca zamieszkania, jednakże spółka cywilna zawarta z konkubentem nie została rozwiązana. W grudniu 2006 roku z uwagi na zaległości w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz ze względu na zajęcie przez komornika Pani wynagrodzenia podjęła Pani decyzję o wystąpieniu ze spółki. Na mocy uchwały z dnia 28 grudnia 2006 r. nastąpiła zmiana w składzie osobowym spółki tj. Pani wystąpiła ze spółki, a do spółki wstąpił nowy wspólnik. W związku z wystąpieniem Pani ze spółki dokonano podziału majątku, ustalając taki podział, który w żaden sposób nie zakłóci dalszego funkcjonowania spółki. Część gruntów o powierzchni 25.607m, które nigdy nie były wykorzystywane w prowadzonej przez spółkę cywilną działalności gospodarczej przejęła Pani, natomiast część powierzchni 6.113m wraz z zabudowaniami i parkiem maszynowych przejął drugi wspólnik. Ponadto nadmienia Pani, że wszelkie opłaty i podatki od nieruchomości ponoszone były przez wspólników spółki cywilnej. Decyzje natomiast wystawiane były imiennie na właścicieli nieruchomości, a nie na spółkę. Ze względu na konieczność zakupu mieszkania oraz prowadzenia przez Panią dalszej działalności gospodarczej, a co za tym idzie zakupu lokalu usługowego, w miesiącu marcu 2008 r. zleciła Pani przygotowanie opracowania urbanistycznego wdrażającego zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod zabudowę jednorodzinną. W związku z otrzymaniem decyzji zatwierdzającej projekt podziału działki zleciła Pani częściowe uzbrojenie powstałych działek. W dniu 17 lipca 2008 r. dokonała Pani sprzedaży 3 działek budowlanych celem uzyskania środków na sfinansowanie lokalu mieszkalnego i usługowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00