Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2008, sygn. ITPB2/436W-1/08/IB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436W-1/08/IB

Czy w przypadku otrzymania pożyczki od spółki zagranicznej będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

W odpowiedzi na wezwanie Spółki z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 20 czerwca 2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę interpretacji indywidualnej z dnia 28 maja 2008 r. znak ITPB/436-39/08/TJ, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, zmienia uzasadnienie ww. interpretacji, w części dotyczącej uzasadnienia oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego.

W dniu 3 marca 2008 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki otrzymanej od spółki zagranicznej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza zaciągnąć oprocentowaną pożyczkę od podmiotu zarejestrowanego w Szwecji, który jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Podmiot ten, Spółka szwedzka, nie jest udziałowcem Spółki, natomiast należy do grupy F. Udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę szwedzką, jednakże udziela ona pożyczek różnym podmiotom wchodzącym w skład grupy F. W związku z czym pożyczka ta nie będzie czynnością jednorazową lub sporadyczną. Spółki zamierzają zawrzeć umowę pożyczki odnawialnej na działalność gospodarczą, w celu zwiększenia środków obrotowych Pożyczkobiorcy lub okresowej spłaty jego zadłużenia wobec banku, co jest zgodne z polityką i praktyką korporacji, zgodnie z którą spółki z grupy przede wszystkim powinny finansować się ze źródeł wewnętrznych (inna spółka z grupy), a dopiero potem ze źródeł zewnętrznych (bank). Strony, zakładając wielorazową potrzebę dodatkowego finansowania działalności Pożyczkobiorcy zamierzają zawrzeć umowę pożyczki odnawialnej tj. do dyspozycji Pożyczkobiorcy zostanie wstępnie postawiona określona kwota środków pieniężnych, a następnie po każdorazowym złożeniu przez Spółkę pisemnej prośby o przekazanie dodatkowych środków Pożyczkodawca może udzielić dalszych pożyczek na rzecz Pożyczkobiorcy. Operacje te odbywać się będą na zasadzie pożyczki odnawialnej do wysokości maksymalnej kwoty określonej w umowie. W trakcie trwania umowy Pożyczkobiorca może na bieżąco spłacać część pożyczki, powodując zwiększenie dostępnego limitu pożyczki o spłaconą kwotę. Każda suma z kwoty głównej, która zostanie spłacona może zostać ponownie pożyczona przez Pożyczkodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00