Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.12.2007, sygn. IBPP1/443-138/07/AS/KAN-619/09/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-138/07/AS/KAN-619/09/07
Co powinien zawierać paragon fiskalny, gdy jednocześnie:
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2007r. (data wpływu 4 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie księgowania zaliczki na paragonie fiskalnym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 września 2007r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie księgowania zaliczki na paragonie fiskalnym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych. Spółka prowadzi ewidencję obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Spółka przyjmuje również od klientów zaliczki na dostawę zamówionych towarów.
Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Spółka wystawia faktury zaliczkowe dla podmiotów gospodarczych, a także na życzenie klienta dla osób fizycznych, na każdą wpłaconą zaliczkę od klienta. Każda zaliczka ewidencjonowana jest za pośrednictwem kasy rejestrującej. Niezależnie od tego czy nabywcą jest osoba fizyczna czy podmiot gospodarczy przed wydaniem towaru klient płaci 100% ceny, niejednokrotnie w formie kilku zaliczek. Ilość zamówionych towarów przez klienta może być dowolna i może składać się z kilku pozycji towarowych. W Spółce, w chwili przyjęcia zaliczki od klienta i rejestracji tej zaliczki w kasie fiskalnej, na paragonie fiskalnym drukuje się nazwa - "zaliczka na zakup mebli". Ceną jednostkową jest wartość przyjętej zaliczki.