Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2007, sygn. ZP/436-2/07, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Czy umowa pożyczki zawarta pomiedzy spółką polską ( pożyczkodawca) a jej udziałowcem - podmiotem zagranicznym podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza udzielić jedynemu wspólnikowi spółce niemieckiej oprocentowaną pożyczkę pieniężną na okres 4 miesięcy. Spłata pożyczki i należnych odsetek nastąpi poprzez konwersję za prawo do dywidendy. Pieniądze na ten cel będą przekazane z konta złotówkowego Spółki, a miejscem podpisania umowy będzie Poznań. Podatnik przywołuje przepisy art. 1 a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, do których to ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. nr 222, poz. 1629), dodano pkt 7, z którego wynika, że przez podatek VAT rozumie się także podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich. W związku z powyższym, zdaniem Podatnika, pożyczki udzielane przez polskie firmy podmiotom zagranicznym (z Unii Europejskiej) korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00