Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.02.2007, sygn. III-3/4430-780/VAT/06/LEO, Izba Skarbowa w Łodzi, sygn. III-3/4430-780/VAT/06/LEO

Czy aport towarów handlowych oraz środków trwałych potraktowany jako czynność zwolniona z opodatkowania VAT, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), powoduje konieczność dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku VAT ?

Pytanie podatnika

W dniu 10.10.2006r. do Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie przedstawionej przez Stronę.Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, iż Podatnik zajmuje się handlem artykułami i dodatkami spożywczymi. W związku z koniecznością rozwinięcia skali prowadzonej działalności Strona podjęła decyzję o zmianie formy prawnej firmy z osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność w inną formę prawną. Wobec powyższego Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy aport towarów handlowych oraz środków trwałych potraktowany jako czynność zwolniona z opodatkowania VAT, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), powoduje konieczność dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku VAT. W takim przypadku, czy korekta powinna dotyczyć każdej złożonej uprzednio deklaracji, czy też korekty można dokonać w miesiącu, w którym został wniesiony aport wykazując pomniejszenie podatku naliczonego w poz. 49 deklaracji VAT-7. Zdaniem Podatnika przy szerokim asortymencie towarowym byłoby wręcz niemożliwe ustalić analityczny moment odliczenia podatku naliczonego od każdego towaru będącego przedmiotem aportu, tym bardziej, iż towary są rozliczane w magazynie metodą FIFO uniemożliwiającą szczegółową identyfikację wykazanego towaru na dzień dokonania aportu. W ocenie Podatnika wniesienie aportem do spółki towarów, od których odliczono VAT nie może powodować obowiązku sporządzenia korekty podatku naliczonego VAT, bowiem celem wniesienia towarów w formie aportu jest ich dalsze wykorzystywanie do działalności gospodarczej. Strona podniosła, że generalną zasadą podatku VAT jest przenoszenie jego ciężaru na finalnego odbiorcę towarów, czy wykonywanych usług. Zatem w opisanej sytuacji jako podatnik niebędący takim odbiorcą Strona byłaby zmuszona do ponoszenia ciężaru podatku VAT, a towar ten podlegałby powtórnemu opodatkowaniu przy sprzedaży dokonanej przez podmiot, do którego towar handlowy został wniesiony aportem. W związku z tym, w opinii Podatnika, skoro nabycie tych towarów nastąpiło z zamiarem wykorzystania ich w działalności opodatkowanej podatkiem VAT, to bez znaczenia pozostaje fakt, że w terminie późniejszym zostały one wniesienie aportem do innej spółki, zatem w tej sytuacji nie wystąpi konieczność dokonania korekty odliczonego podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00