Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2007, sygn. 1425/021/443-23/07/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1425/021/443-23/07/IW

dot. sposobu potwierdzenia odbioru faktur korygujących

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 25.06.2007r. przez sp. z o.o. dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 25.06.2007r. złożonym przez sp. z o.o. przedstawiono następujący stan faktyczny: Przedmiotem działalności gospodarczej spółki jest sprzedaż towarów, których głównymi odbiorcami są duże sieci handlowe. W związku ze zwrotami towaru, brakami w dostawach, czy też korektami cen, spółka wystawia faktury korygujące. Odbiorcy faktur korygujących, wśród których są także sieci handlowe, nie wywiązują się często z obowiązku potwierdzania odbioru faktur korygujących, wynikającego z postanowień rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...).Skutkiem takiej sytuacji jest duża ilość faktur korygujących zawieszonych do rozliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Spółka zadaje pytanie:Czy na potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta można uznać inny sposób, niż podpis osoby upoważnionej do odbioru korekty, ustalony przez strony np. otrzymana specyfikacja płatności, zawierająca numery faktur korygujących i kwoty potrąceń zapłaty wystawioną przez odbiorcę towarów,informacja zawarta na wyciągu bankowym, tj. łączna kwota należności wynikająca z faktury sprzedaży pomniejszona o faktury korekty?Czy wymienione w pytaniu sposoby potwierdzenia odbioru faktur korygujących dają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego? Zdaniem spółki regulacje prawne w tym zakresie, tj. art. 16 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, nie precyzuje sposobu i formy w jakiej winno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W związku z powyższym przedstawiony sposób potwierdzenia odbioru dokumentu np. specyfikacja płatności czy informacja zawarta na wyciągu bankowym, jest wystarczającym dowodem dostarczenia faktur korygujących, upoważniającym spółkę do obniżenia podatku należnego w miesiącu dokonania przez strony rozliczenia z tego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00