Interpretacja
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2006, sygn. PBI/4181/i/1/MA/2006, Izba Skarbowa w Białymstoku, sygn. PBI/4181/i/1/MA/2006
Czy podatnik w roku podatkowym 2005r. oraz w latach następnych ma prawo wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarcza udokumentowany fakturą VAT ( np. wydatki dotyczące paliwa, zakupu części zamiennych, usług telekomunikacyjnych, usług obcych itp.) zaewidencjonować w kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego okresu rozliczeniowego, bez sprawdzenia czy dany wydatek został opłacony w całości na rzecz sprzedawcy?
Decyzją z dnia 07.04.2006r. Nr PB.I/4110/i/JK/06 Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z dnia 31.01.2006r. Nr RO-XV/415/PDOF-604/42/AM/06 stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Stwierdził bowiem, iż postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku rażąco narusza prawo.
W oparciu o złożony przez podatniczkę wniosek ustalono, że prowadzi ona działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych /podatkowa księga przychodów i rozchodów/ w zakresie handlu wyrobami jubilerskimi. W tym stanie reprezentujący stronę pełnomocnik zwrócił się z zapytaniem czy podatnik w roku podatkowym 2005r. oraz w latach następnych ma prawo wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarcza udokumentowany fakturą VAT ( np. wydatki dotyczące paliwa, zakupu części zamiennych, usług telekomunikacyjnych, usług obcych itp.) zaewidencjonować w kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów danego okresu rozliczeniowego, bez sprawdzenia czy dany wydatek został opłacony w całości na rzecz sprzedawcy?. Zdaniem Strony co do zasady u podatników zobowiązanych do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stosownie do art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14, poz. 146 ze zm. ) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się jedynie wydatki związane z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, które zostały poniesione oraz opłacone w całości. Obowiązek opłacenia należności w całości przez podatnika przed dniem zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu, nie dotyczy jednak wydatków udokumentowanych fakturami VAT, ponieważ w takim wypadku znajduje zastosowanie art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając powyższe za podstawę należy uznać, iż w przypadku udokumentowania danego wydatku fakturą VAT, wydatek powyższy jest zaliczany do kosztów uzyskania przychodów i ewidencjonowany w kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów , bez sprawdzenia lub też udokumentowania faktu opłacenia wydatku w całości na rzecz wierzyciela.