Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2006, sygn. ZD/406-271/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-271/CIT/05
Pytanie Wnioskodawcy dotyczy problemu, czy relacje pomiędzy centralą (spółką prawa francuskiego), a jej oddziałem w Polsce podlegają ograniczeniom oraz kontroli w zakresie cen transferowych dla podmiotów powiązanych (art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz czy istnieje obowiązek szczególnej dokumentacji podatkowej w trybie art. 9a ustawy podatkowej?
W dniu 19.12.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Przedstawiając stan faktyczny w sprawie, Wnioskujący wskazał, że Spółka prawa francuskiego (dalej "Spółka") produkuje części do przemysłu samochodowego. Dla celów prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Spółka utworzyła w Polsce Oddział ("Oddział"). Oddział stanowi zakład Spółki w rozumieniu Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. Spółka zamierza rozpocząć dostawy produkowanych we Francji części samochodowych do magazynu konsygnacyjnego położonego na terenie przedsiębiorstwa X Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Y. Do czasu powstania Oddziału, wspomniane wyżej towary były dostarczane polskim klientom bezpośrednio przez Spółkę. Towary objęte zamówieniami X Polska Sp. z o.o. pozostaną własnością Spółki do momentu fizycznego odbioru tychże towarów przez X Polska Sp. z o.o. Towary te są obecnie dostarczane ze Spółki do X Polska Sp. z o.o. bezpośrednio. Ceny tych towarów są ustalone i nie mogą ulec zmianie w związku z rozpoczęciem dostaw w oparciu o skład konsygnacyjny. Sprzedaż towarów będzie oparta o następujący schemat: