Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2006, sygn. ZD/406-265/CIT/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-265/CIT/05

Czy wydatki na zakup polis ubezpieczeniowych, obejmujących koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków z tytułu wykonywania pracy poza granicami kraju, mogą być zaliczone przez Podatnika do kosztów uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

W dniu 14 grudnia 2005r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 3 stycznia 2006r. oraz w dniu 8 lutego 2006r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik, będący firmą transportową realizuje transporty na terenie całej Europy i Azji. Dla zatrudnionych kierowców oraz innych pracowników wyjeżdżających w zagraniczne delegacje służbowe Podatnik wykupuje polisy Warta Travel (podstawowy wariant), obejmujące koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków z tytułu wykonywania pracy za granicą (symbol statystyczny ubezpieczenia 02/32). Posiadanie ubezpieczenia medycznego jest warunkiem koniecznym do uzyskania wizy upoważniającej do wjazdu na teren niektórych krajów (np. Białorusi). Jednocześnie, polisa taka daje szansę, że w przypadku jakiegokolwiek wypadku zostanie pracownikowi udzielona pomoc medyczna. Szczególnie dotyczy to wypadków na terenie krajów nie należących do Unii Europejskiej. Spółka wykonuje bardzo często transporty na terenie Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu i Gruzji. Wnioskodawca informuje, iż uprawnionym do otrzymania świadczenia jest osoba ubezpieczona, tj. osoba wskazana w polisie z imienia i nazwiska, a w przypadku śmierci ubezpieczonego - uposażony, tj. osoba upoważniona przez Ubezpieczonego do otrzymania świadczenia na wypadek jego śmierci. W przypadku niewskazania osoby uprawnionej, świadczenie przysługuje członkom rodziny Ubezpieczonego według następującej kolejności: małżonkowi, dzieciom, rodzicom, innym spadkobiercom ustawowym. Jednocześnie, Wnioskodawca wskazuje, iż kwestia wykluczenia, w okresie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto (odnowiono): wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwości zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy oraz wypłaty z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie, nie dotyczy przedmiotowej polisy Warta Travel. Umowa jest zawierana (odnawiana) na okresy miesięczne i obejmuje ochronę ubezpieczeniową, koszty leczenia oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków z tytułu wykonywania pracy za granicą tylko w okresie obowiązywania ubezpieczenia. W przypadku odstąpienia od umowy nie ma możliwości wypłaty kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy. Nie jest również możliwe zaciąganie zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy. W przedmiotowej umowie nie następuje także wypłata z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00