Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.02.2006, sygn. 1471/NUR1/443-575/05/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/NUR1/443-575/05/GW

Czy z tytułu wykonywanych czynności w ramach umów z kontrahentami mającymi umocowanie w umowach międzynarodowych Przedsiebiorstwo może wystawiać rachunki nie podlegające trybowi fakturowania na podstawie ustawy o VAT?

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawiera umowy z innymi narodowymi operatorami publicznymi dotyczące świadczenia usług pocztowych. Świadczenie tych usług jest uregulowane w przepisach Światowej Konwencji Pocztowej, która jest aktem Światowego Związku Pocztowego. Członkiem tej organizacji jest Rzeczpospolita Polska. Obydwa dokumenty są umowami międzynarodowymi, ratyfikowanymi przez Rzeczpospolitą Polską oraz opublikowanymi w Dzienniku Ustaw. Usługa Direct Entry obejmuje następujące przesyłki dostarczane przez kontrahenta: przesyłki listowe nierejestrowane, przesyłki reklamowe, przyjmowanie druków bezadresowych do doręczeń na terytorium Polski, korespondencję z bezpłatną odpowiedzią. Operator publiczny z terytorium innego państwa dostarcza przesyłki Direct Entry i druki bezadresowe, własnym transportem lub na własny koszt regularnymi rejsami samolotowymi, do polskiego urzędu wymiany wskazanego przez Wnioskodawcę. Za wykonanie usług na terytorium RP Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie przewidziane w cenniku usług pocztowych, wystawiając w każdym miesiącu fakturę w EURO, przeliczając sumę należnych opłat wyrażoną w PLN według średniego kursu NBP obowiązujacego w ostatnim dniu miesiąca, którego faktura dotyczy. Natomiast usługa Consignment dotyczy następujących przesyłek: paczek zwykłych oraz paczek za pobraniem. Operator publiczny z terytorium innego państwa dostarcza przesyłki ze swojego urzędu wymiany przeznaczone do Polski własnym transportem lub na własny koszt regularnymi rejsami samolotowymi do polskiego urzędu wymiany. Przesyłki są doręczane na terenie Polski przez Wnioskodawcę. Z tytułu wykonania usług Strona wystawia każdego miesiąca fakturę w EURO, przeliczając sumę należnych opłat wyrażoną w PLN według średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca, którego faktura dotyczy. Wątpliwości podatnika dotyczą zasad wystawiania faktur dokumentujących wyżej opisane usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00