Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2006, sygn. PMO/436-15/06/UM, Małopolski Urząd Skarbowy, sygn. PMO/436-15/06/UM
Czy umowa cash pooling podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14 listopada 2006 roku (wpływ do Urzędu 20 listopada 2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza skorzystać z usługi pod nazwą System Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków ("Cash pooling") oferowanej przez Bank, poprzez zawarcie Umowy Systemu Zarządzania Środkami Pieniężnymi i Kredytem Dziennym w Grupie Rachunków. W ramach Systemu, dla każdego Uczestnika Systemu Bank otworzy odrębny rachunek bieżący, mający charakter tradycyjnego rachunku operacyjnego, który będzie wykorzystywany przez Uczestnika Systemu do dokonywania rozliczeń w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (zwany dalej: Rachunkiem Głównym). Na swoim Rachunku Głównym Uczestnik Systemu będzie mógł deponować środki finansowe lub zadłużać się w formie tzw. Kredytu dziennego. Bank będzie wypłacał każdemu Uczestnikowi odsetki od dodatniego salda środków pieniężnych zgromadzonych na Rachunku Głównym. Jednocześnie Bank udziela Uczestnikom Systemu Kredytu w ich Rachunkach Głównych - Kredyt dzienny stanowi formę krótkoterminowego finansowania udzielanego przez Bank każdemu z Uczestników Systemu. Jest to forma kredytu w rachunku bieżącym który udzielany jest na początku dnia i musi zostać całkowicie spłacony przed upływem końca dnia. Jeżeli w dniu, w którym Kredyt został zaciągnięty, Kredyt ten nie zostanie spłacony odpowiedni Uczestnik Systemu zaciągający Kredyt zapłaci na rzecz Banku odsetki. Każdy Uczestnik Systemu poręcza na rzecz Banku spłatę kwot Kredytu dziennego do wysokości Kwoty Poręczenia (określonej w Umowie) oraz spłatę należnych odsetek od Kredytu. Każdy z uczestników Systemu, którego Środki Pieniężne są wykorzystywane do spłaty Kredytu zaciągniętego na pozostałych Rachunkach Głównych, nabywa wierzytelność banku wobec Uczestników Systemu Zaciągających Kredyt, których Kredyty zostały spłacone z jego środków na rachunku. Z chwilą nabycia tej wierzytelności, Uczestnik Systemu, którego Środki Pieniężne zostały wykorzystywane do spłaty Kredytu zaciągniętego przez innego Uczestnika Systemu nabywa z mocy prawa wobec Uczestnika Systemu Zaciągającego Kredyt roszczenie do spłaty świadczenia wynikającego z nabycia wierzytelności wraz z należnymi odsetkami z tego tytułu ("Roszczenie"). Kwota Roszczenia jest równa kwocie nabytej wierzytelności wraz z należnymi odsetkami z tego tytułu ("Roszczenie"). Kwota Roszczenia zostanie obciążona odsetkami. Uczestnik Systemu Zaciągającego Kredyt zobowiązany jest spełnić świadczenie objęte Roszczeniem na żądanie Uczestnika Systemu, którego Środki Pieniężne zostały wykorzystane do spłaty jego Kredytu, a w przypadku braku żądania, nie później niż w ciągu roku od nabycia takiego Roszczenia. Każdy z Uczestników zleca Bankowi obliczanie oraz rozliczanie odsetek płatnych z tytułu Roszczenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right