Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. BP/443-70/05, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. BP/443-70/05
Czy zbycie aktywów poszczególnych zakładów produkcyjnych spółki będzie zbyciem przedsiębiorstwa, w związku z tym czy przedmiotowa transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy tez podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Podatnik opisując stan faktyczny w zapytaniu oraz składanych do niego uzupełnień wskazał, że począwszy od roku 2000 dysponował majątkiem obejmującym nieruchomości, ruchomości i prawa stanowiące 4 zakłady produkcyjne oraz w części nie wchodzące w skład tych zakładów. Przedmiotem działalności realizowanej w poszczególnych zakładach była produkcja cegieł piaskowo-wapiennych oraz ceramicznych. W lipcu 2002r. pytający dokonał sprzedaży dwóch wydzielonych organizacyjnie nie sporządzających samodzielnie bilansu zakładów na rzecz określonego kontrahenta, który jednocześnie był akcjonariuszem sprzedającego. Wolą stron jak wynika z wyjaśnień pytającego była odsprzedaż poszczególnych zakładów produkcyjnych. Podatnik w dalszym ciągu prowadził działalność gospodarczą w ramach pozostałych zakładów produkcyjnych w części obejmującej wyrób cegły piaskowo-wapiennej. We wrześniu 2003r. podatnik dokonał sprzedaży kolejnych dwóch zakładów produkcyjnych, przy czym pozostał w posiadaniu majątku w postaci dwóch nieruchomości spółki, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz akcji w zależnej spółce. (Nabywcą była firma, która uprzednio dokonała zakupu zakładów produkcyjnych w roku 2002, będąca cały czas akcjonariuszem sprzedawcy). Z chwilą sprzedaży we wrześniu 2003r. podatnik zaprzestał prowadzenia działalności gospodarczej w przedmiocie produkcji wyrobów ceramicznych. Przedmiotowe zakłady zgodnie z oświadczeniem jednostki nie sporządzały samodzielnie bilansu. Wraz z przejęciem wyodrębnionego majątku zakładów produkcyjnych nabywca wszedł w prawa i obowiązki sprzedawcy w części obejmującej aspekty pracownicze oraz kontynuacje przyjętych zobowiązań cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży zakładów spisana została aktem notarialnym w treści którego wskazano jako przedmiot sprzedaży poszczególne składniki majątkowe. Zbywca opodatkował czynność sprzedaży podatkiem od towarów i usług wystawiając na tę okoliczność fakturę VAT dla nabywcy. Transakcja nie obejmowała ksiąg handlowych przedsiębiorstwa, firmy oraz składników w postaci dwóch nieruchomości spółki, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, akcji w zależnej spółce, należności wobec osób trzecich oraz zobowiązań zbywcy W lutym 2004r. w stosunku do pytającego otwarte zostało postępowanie likwidacyjne.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right