Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. MM - 4360-PCC-4/2005, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady, sygn. MM - 4360-PCC-4/2005

Czy sprzedaż przez podatnika VAT nieruchomości zabudowanej budynkiem, nie stanowiącym towaru używanego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Spółka nabywa nieruchomość gruntową, na której posadowiony jest budynek biurowy. Budowa obiektu została zakończona w roku 2002. Zbywca jako wynajmujący podpisał szereg umów wynajmu powierzchni biurowej w budynku. Umowy te na podstawie art. 678 kodeksu cywilnego przechodzą, z mocy prawa na nowego właściciela nieruchomości. Wynajem powierzchni biurowej budynku jest główną działalnością gospodarczą zbywcy a wartość nieruchomości stanowi główną pozycję aktywów w bilansie zbywcy. W momencie zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości nie zostaną przeniesione na nabywcę uprawnienia wynikające z gwarancji zabezpieczających płatności czynszów, z uwagi na fakt iż do czasu spłaty kredytu zaciągniętego przez zbywcę na wzniesienie budynku zostały one przelane na rzecz banku w celu zabezpieczenia udzielonego zbywcy kredytu. Zwolnienie gwarancji nastąpi dopiero po spłacie kredytu przez zbywcę. Spłata kredytu zostanie sfinansowana ze środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości. Następnie dojdzie do przeniesienia na nabywcę gwarancji zabezpieczających płatności czynszów w drodze odrębnego porozumienia. Wraz ze zbyciem nieruchomości nie zostanie również przeniesiona umowa o zarządzanie nieruchomością. Co do pozostałych umów dotyczących nieruchomości określone prawa i obowiązki związane z wynajmem powierzchni biurowej, takie jak m.in. prawa i obowiązki wynikające z umów z najemcami przejdą na nabywcę wraz ze zbyciem nieruchomości. Na podstawie bowiem przepisu art. 678 kodeksu cywilnego nabywca centrum biznesowego stanie się wynajmującym w ramach istniejących umów najmu. Pozostałe umowy związane z korzystaniem z nieruchomości, np. umowy z dostawcami mediów, zostaną przeniesione na nabywcę. Planowana transakcja nie obejmuje sprzedaży wierzytelności, praw z papierów wartościowych, środków pieniężnych oraz innych praw majątkowych przysługujących zbywcy. Nie dojdzie również do przeniesienia zakładu pracy w rozumieniu ustawy Kodeks pracy, ani do jakiegokolwiek innego transferu praw i obowiązków wynikających z umów o pracę, których strona jest zbywca. Ponadto, zbywca nie dokona przeniesienia na nabywcę praw i obowiązków związanych z umową o zarządzanie budynkiem oraz z umową, o świadczenie usług związanych z funkcjonowaniem zbywcy (usługi księgowe, obsługa prawna, itp.). Po transakcji sprzedaży środków trwałych, w księgach zbywcy, pozostaną wszystkie należności i zobowiązania powstałe do dnia sprzedaży nieruchomości. Z dniem dokonania opisywanej transakcji zbywca nie zakończy swojej działalności. Przedmiotem zbycia nie będzie także firma oraz księgi handlowe zbywcy. Nabywca nie przejmuje od zbywcy jego zobowiązań, nie nabywa również środków pieniężnych zbywcy zdeponowanych na rachunkach bankowych lub w inny sposób.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00