Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.12.2005, sygn. PP/443-24/05, Urząd Skarbowy w Chodzieży, sygn. PP/443-24/05
Jak prawidłowo dokonywać rozliczenia w deklaracji VAT-7 transakcji nabycia z krajów UE (w ramach prowadzonej działalności) używanych samochodów ?
Ze stanu faktycznego przedstawionego w powyższym wniosku wynika, że Podatnik sprowadza samochody używane z krajów Unii Europejskiej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Od części zakupów odprowadza podatek VAT, a od części nie, gdyż otrzymuje z urzędu skarbowego zaświadczenie VAT-24 i uiszcza opłatę w wysokości 150 zł zamiast całej wartości VAT. Dzieje się tak na podstawie wewnętrznych przepisów innych państw - członków Unii Europejskiej. Zdaniem Podatnika jest to sprzeczne z postanowieniami art.103 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług , który mówi o "innych środkach transportu".Podatnik ma wątpliwości dotyczące prawidłowego sporządzania deklaracji VAT-7. Uważa, że samochody, od których nie jest odprowadzany podatek VAT nie muszą znajdować się w deklaracji w poz. 30, 31, gdyż nie wykazuje się od nich podatku należnego.Ponadto Podatnik, na podstawie art.5 pkt 1 uważa, że każde wewnątrzwspólnotowe nabycie powinno być opodatkowane podatkiem VAT, a na podstawie art.5 pkt 2 opodatkowane powinno być również wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nawet od osób fizycznych (nieposiadających unijnego numeru NIP). Takie zdarzenia winny znaleźć się w deklaracji VAT-7 w poz. 30 i 31 (32 i 33 w dziewiątej wersji).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chodzieży po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje: Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 9 ust.1 w/w ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
-
keyboard_arrow_right