Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.07.2005, sygn. US III-2/443-114/05/EF, Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście, sygn. US III-2/443-114/05/EF

Przedmiotem pytania Podatnika jest określenie czy otrzymana zaliczka na poczet świadczonej usługi podlega rejestracji za pomocą kasy rejestrującej.

Pytanie podatnika

W dniu 18.04.2005r. (uzupełniony w dniu 05.05.2005r. i 04.07.2005r.) do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Stan faktyczny tej sprawy:

W złożonym piśmie Podatnik podaje, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług turystycznych organizując wczasy w ośrodku wypoczynkowym w Mielnie będącym własnością spółki. Podatnik podaje, że sprzedaż usług turystycznych wykonywana jest w przeważającej części na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej z różnych miast Polski. W zakresie podatku od towarów i usług jednostka rozlicza się na zasadach ogólnych, tj zgodnie z art. 19 ustawy o VAT, bez stosowania szczególnej procedury, o której mowa w art. 119 tej ustawy. Na rachunek bankowy spółki wpłacane są przed rozpoczęciem sezonu wczasowego (maj - wrzesień) zaliczki na poczet przyszłych usług w wysokości zwykle nie przekraczającej 50% ceny całkowitej usługi. Wartość brutto otrzymanej zaliczki jest przez spółkę opodatkowana podatkiem od towarów i usług rachunkiem "w stu", ujmowana zarówno w rejestrze sprzedaży VAT jak i w deklaracji za miesiąc jej otrzymania. Ponadto na każdą wartość zaliczki wystawiane są przez spółkę faktury VAT dokładnie identyfikujące nabywcę. Po zakończeniu każdego turnusu następuje ostateczne rozliczenie każdego z jego uczestników zarówno w podatku dochodowym (opodatkowana jest całość usługi) oraz w podatku od towarów i usług (opodatkowana jest różnica między zaliczką a wartością całej usługi). Ponadto na wartość tej różnicy wystawiana jest po wykonaniu usługi (zakończenia turnusu) faktura dokumentująca wykonaną usługę i identyfikująca jej nabywcę. Faktura ta jest ujmowana zarówno w rejestrze sprzedaży VAT jak i deklaracji VAT za miesiąc wykonania usługi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00