Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2005, sygn. PB I-3/4117/IN-50/ISŁW/2005/ACH, Izba Skarbowa w Łodzi, sygn. PB I-3/4117/IN-50/ISŁW/2005/ACH

Dotyczy opodatkowania dochodów uzyskanych w USA w ramach programu WorkTravel.

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 23.06.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew z dnia 14.06.2005 r., znak pisma IX-005/226/Z/K/05, odmawia zmiany ww. postanowienia.

W dniu 25.04.2005 r. złożył Pan w Urzędzie Skarbowym Łódź-Widzew pisemne zapytanie w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wątpliwości w interpretacji prawa podatkowego powstały na tle następującego stanu faktycznego.W 2004 r. uczestniczył Pan w studenckim programie Work Travel. Głównym organizatorem tego programu jest amerykańska fundacja Council on International Educational Exchange (COUNCIL), która jest autoryzowana przez rząd USA (a dokładnie Departament Stanu) do prowadzenia i nadzorowania tego programu oraz wielu innych międzynarodowych programów wymiany młodzieżowej. Zgodnie z Pana wyjaśnieniami, ideą programu WorkTravel jest "umożliwienie studentom zdobywania doświadczenia, poznawanie nowych sposobów życia, nauki języka angielskiego, aby mieli większe możliwości w starcie w dorosłe życie prywatne i zawodowe". Jest to najpopularniejszy program wakacyjnej pracy studentów w USA. Oferty pracy obejmują przede wszystkim wszelkiego typu prace wykonywane w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, parkach rozrywki, kasynach, restauracjach, sklepach etc. Aby wziąć udział w programie zobowiązany był Pan do uiszczenia opłaty, która obejmowała opłatę manipulacyjną, ubezpieczenie zdrowotne na okres pobytu w USA, wizę studencka na 4 miesiące J-1, dokument DS-2019 (pozwolenie na pracę) oraz bilety lotnicze. Sama organizacja nie wypłaca żadnych pieniędzy uczestnikom programu. Koszty pobytu w USA, tj. koszty zakwaterowania, wyżywienia itp. pokrywał Pan samodzielnie. Zgodnie z wyjaśnieniami z dnia 24.05.2005 r. wiza umożliwiła Panu podjęcie legalnej pracy w USA i tym samym pokrycie wszelkich kosztów związanych z pobytem za granicą. Jednocześnie pracodawca zagraniczny nie potrącał Panu zaliczek na podatek, gdyż osiągnięte dochody mieszczą się w przedziale do 10.000 USD. Przedmiotem zapytania zawartego w piśmie z dnia 25.04.2005 r. jest kwestia opodatkowania przychodu z pracy najemnej podjętej przez Pana w roku 2004 w USA, w ramach studenckiego programu Work Travel. W Pana ocenie, dochody uzyskane z tej pracy, którymi pokrywał Pan koszty utrzymania za granicą, zgodnie z przepisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki z 1974 r., również w Polsce nie podlegają opodatkowaniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00