Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.09.2005, sygn. RO/443/110/1/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/443/110/1/2005
1) Czy prawidłowym jest rozwiązanie polegające na wystawieniu not obciążeniowych i naliczaniu VAT należnego w przypadku, gdy występuje różnica pomiędzy wartością prasy dostarczonej przez dostawcę a sprzedanej przez osobę prowadzącą kiosk ?2) Czy nie jest prawidłowym potraktowanie tego zdarzenia jako sprzedaży, która powina być udokumentowana fakturą VAT i ujęta w rejestrze sprzedaży, a nie potraktowanie tego zdarzenia jako różnicy inwentaryzacyjnej ?
Z treści pisma wynika, że spółka prowadzi sprzedaż towarów w formie zaewidencjonowanej oraz sprzedaż prasy w formie nie ewidencjonowanej ? brak ewidencji magazynowej. Na punkcie sprzedaży detalicznej /PSD/ sprzedawcą jest osoba świadcząca dla Spółki usługę pośrednictwa sprzedaży w ramach swojej działalności gospodarczej, zwana dalej ?partnerem?. Usługa ta polega na sprzedaży towaru spółki, w punkcie sprzedaży spółki.Osoba ta jest czynnym podatnikiem VAT. Cykl sprzedaży prasy odbywa się w podanej niżej kolejności. Dostawca prasy dostarcza towar spółki na punkt sprzedaży detalicznej, np. 100 szt. prasy. Po dokonaniu przez ?partnera? sprzedaży prasy następuje zwrot dostawcy tytułów, które nie zostały sprzedane, np. 20 szt. prasy. Dostawca obciąża spółkę fakturą wystawioną na różnicę pomiędzy wartością prasy dostarczonej a wartością zwrotu, np. za 80 szt. prasy. Na podstawie ewidencji sprzedaży Spółki oraz ewidencji faktur od dostawcy obciążającego spółkę za dostarczoną a nie zwróconą prasę, Spółka jest w stanie stwierdzić, jaka część prasy nie została przez ?partnera? sprzedana, a spółka została za nią obciążona przez dostawcę, np. prasa sprzedana przez spółkę wg jej ewidencji wynosi 75 szt. w związku z czym za 5 szt. prasy spółka obciąża osobę, która dokonała w imieniu spółki sprzedaży na PSD.