Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.03.2005, sygn. RO/436/26/1/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy, sygn. RO/436/26/1/2005
Czy Spółka będąc zakładem pracy chronionej, jako jedna ze stron transakcji, może korzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 50% ?
Z treści pisma wynika, że Spółka jest zakładem pracy chronionej i jest również podatnikiem podatku od towarów i usług. W swojej działalności zajmuje się m. in. handlem samochodami używanymi, tzn. skupem od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej na podstawie umowy kupna - sprzedaży lub od firm prowadzących działalność gospodarczą na podstawie faktur VAT. Od umów kupna - sprzedaży jest naliczany podatek od czynności cywilnoprawnych i odprowadzany w całości do urzędu skarbowego na podstawie deklaracji PCC-2. Zakupione w ten sposób samochody są następnie odsprzedawane, przy czym podatkiem VAT opodatkowana jest tylko marża, a sprzedaż jest fakturowana jako "Faktura VAT - marża". Podatek od czynności cywilnoprawnych uiszcza sprzedający. Prowadzący zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej jest w stosunku do tego zakładu na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnieniu osób niepełnosprawnych zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli czynności przez niego wykonywane pozostają w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. Zdaniem Spółki, powinna ona korzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. Uważa, że na mocy art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedna ze stron czynności jest zwolniona z podatku, stawkę podatku od czynności przeniesienia własności rzeczy /umowa kupna - sprzedaży samochodu/ obniża się o 50%. Dlatego też, powinna pobierać przy umowach kupna - sprzedaży podatek zmniejszony o 50%, tzn. 1% od wartości przeniesionej na Spółkę własności i odprowadzać go do urzędu skarbowego z odpowiednią deklaracją PCC-2.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right