Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. PP/443-180/05/BKJ-67668, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-180/05/BKJ-67668

Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania czynności bankowych związanych z wykupem wierzytelności leasingowych.

Pytanie podatnika

Zgodnie z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Bank w swojej ofercie usług bankowych posiada wykup wierzytelności leasingowych. Czynności tego rodzaju sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU do sekcji "J" w podkategorii 65.23.10 pod nazwą "usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe gdzie indziej nie sklasyfikowane z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalno-rentowych".

Transakcja ta polega na wykupie przez Bank wierzytelności pieniężnej przysługującej Finansującemu z tytułu zawartej umowy leasingowej pomiędzy finansującym a korzystającym. Wykupowi podlegają wyłącznie niesporne co do zasady i wysokości wierzytelności leasingowe przysługujące finansującemu w stosunku do Korzystającego, którzy nie zawarli z finansującym umowy leasingowe i tylko te wierzytelności, które dotyczą przedmiotu leasingu zakupionego ze środków własnych finansującego lub kredytowanego, a co do którego kredyt został w całości spłacony. Bank wykupuje daną wierzytelność za określoną cenę, która jest różnicą pomiędzy kwotą wykupionej wierzytelności leasingowej netto a kwotą płaconą przez Bank za nabywaną wierzytelność, co jest kosztem wykupu danej wierzytelności jaką ponosi finansujący z tytułu jej sprzedaży. Bank pobiera jednocześnie od finansującego prowizję z tytułu wykupu danej wierzytelności leasingowej. Spłata wierzytelności będzie dokonywana przez korzystającego na rzecz Banku zgodnie z umową leasingową oraz harmonogramem opłat leasingowych. Bank nie przystępuje do umowy leasingowej w miejsce finansującego oraz nie jest podmiotem do którego można kierować roszczenia i reklamacje przysługujące Korzystającemu wobec finansującego. Głównym zabezpieczeniem ww transakcji dla Banku jest zastaw rejestrowy na przedmiocie leasingu a do czasu jego ustanowienia przewłaszczenie. W przypadku nie spłacenia przez korzystającego rat leasingowych zgodnie z terminem ich płatności finansujący upoważnia Bank do zaspokojenia należności Banku z jego rachunku Bankowego a następnie z rachunku lokaty należącej do finansującego. W przypadku wypowiedzenia przez Bank umowy o wykup wierzytelności leasingowych następuje zwrotne przeniesienie przez Bank na finansującego niespłaconej wierzytelności wraz ze związanymi z nią zabezpieczeniami, pod warunkiem zapłaty przez finansującego na rzecz Banku kwoty odkupywanej wierzytelności plus należne odsetki. W przypadku kiedy nie nastąpi zaspokojenie należności wobec Banku przez korzystającego lub finansującego Bank może podjąć czynności windykacyjne zarówno wobec korzystającego jak i finansującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00