Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.05.2005, sygn. US36/2BV/443/2005/184/TCH, Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście, sygn. US36/2BV/443/2005/184/TCH

Dotyczy opodatkowania sprzedaży towarów przywiezionych z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski, dokonanej przez podatnika przed dopuszczeniem tych towarów do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (podatnik jest stroną transakcji łańcuchowej).

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 17.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim wniosek dotyczył opodatkowania sprzedaży towarów przywiezionych z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski, dokonanej przez Spółkę przed dopuszczeniem tych towarów do obrotu na terytorium Unii Europejskiej, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście postanawia uznać przedstawione we wniosku stanowisko Spółki za prawidłowe.


Uzasadnienie

W przedmiotowym wniosku, uzupełnionym pismem z dnia 12.05.2005 r. (przesłanym do tutejszego urzędu za pomocą faksu) Spółka podała, że jest stroną transakcji łańcuchowej, dotyczącej sprzedaży towarów. W ramach tej transakcji producent towarów, z siedzibą w Japonii, sprzedaje towary podmiotowi posiadającemu siedzibę w Holandii, który z kolei odsprzedaje je Spółce - podmiotowi z siedzibą w Holandii, zarejestrowanemu na terytorium Polski dla celów podatku od towarów i usług. Spółka natomiast sprzedaje towary ostatecznemu odbiorcy, posiadającemu siedzibę w Polsce i tutaj zarejestrowanemu dla celów podatku od towarów i usług. Towary są wydawane przez producenta bezpośrednio ostatecznemu odbiorcy na warunkach dostawy CIF Warszawa, co oznacza (zgodnie z warunkami dostawy INCOTERMS 2000), że dostawca ponosi koszty transportu i ubezpieczenia przesyłki na całej trasie pomiędzy Japonią a Polską. Transport dokonany jest drogą morską z Japonii do Holandii, a następnie drogą lądową (transport kołowy) z Holandii do Polski. Import towarów (odprawa celna i dopuszczenie do obrotu na terytorium Unii Europejskiej) dokonywany jest w Polsce przez polskiego kontrahenta Spółki (ostatecznego odbiorcę) na podstawie faktury wystawionej przez Spółkę, natomiast wcześniej (od momentu fizycznego wprowadzenia na terytorium Unii Europejskiej) towary znajdują się w celnej procedurze tranzytu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00