Interpretacja
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.06.2005, sygn. 1472/ROP1/423-107-135/05/JL, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/ROP1/423-107-135/05/JL
Czy należy odprowadzić zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wykonywanych na rzecz Podatnika przez osoby zagraniczne poza granicami kraju czynności: wynajem ludzi bez sprzętu jak np. operatorów kamer, montażystów, kierowników produkcji, inżynierów-technologów transmisji, wynajem stanowiska komentatorskiego?
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 01.04.2005 r.
p o s t a n a w i a
uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik stosownie do art. 20 i 21 w związku z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oblicza, pobiera i przekazuje podatek dochodowy zryczałtowany z tytułu przychodów wymienionych w tych przepisach uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy. Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Podatnik wyjaśnia, że podatek ustalono w wysokości 20% przychodu, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej oraz gdy przedstawiono aktualny certyfikat rezydencji. Ponadto Spółka wskazuje, że przedmiotem opodatkowania tym podatkiem są należności wypłacone z tytułu przychodów m.in. z odsetek, praw autorskich, licencji i innych należności o podobnym charakterze. Płatnik wypłacający należności osobom zagranicznym musi ocenić, czy jest to przychód uzyskany przez te osoby z tytułów wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W przepisie tym nie podane są wszystkie możliwe zdarzenia gospodarcze. Ocenę czy należy pobierać i odprowadzać zryczałtowany podatek dochodowy komplikuje fakt, że należy jej dokonywać z uwzględnieniem zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyż stosowanie do orzecznictwa postanowienia tych umów mają pierwszeństwo nad przepisami ustawy, a umowy te zawierają własne definicje należności licencyjnych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right