Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.11.2004, sygn. PP I 443/2370/315/04, Dolnośląski Urząd Skarbowy, sygn. PP I 443/2370/315/04

Z treści wystąpienia podatnika wynika, że wątpliwości Spółki w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczą następujących kwestii: 1) Miejsca świadczenia, przy zakupie usług informatycznych.2) Odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług w przypadku pojazdów specjalnych.

Pytanie podatnika

W maju 2004 r. austriacka firma informatyczna wykonała na rzecz Spółki usługi. Część usług zrealizowana na początku maja dotyczyła zmian w używanym przez firmę oprogramowaniu i została wykonana w Austrii. Efekt usługi został przekazany do Polski do siedziby Spółki przez sieć internetową. Pozostała część usług informatycznych została wykonana przez austriackiego informatyka w końcu maja w Polsce, w siedzibie podatnika. Przedmiotowe usługi dotyczyły modyfikowania oprogramowania użytkowego i szkolenia w zakresie tego oprogramowania. W przedmiotowej sprawie usługi zostały wykonane przed 25.06.2004 r. Zdaniem podatnika, część usług dotycząca zmian w oprogramowaniu jest usługą elektroniczną i zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług powinna być opodatkowana w miejscu, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę t. j. w Polsce. Natomiast pozostała część usług świadczona przez austriackiego informatyka w Polsce w zakresie modyfikowania oprogramowania powinna być opodatkowana, zgodnie z art. 27 ust. l ustawy, w miejscu, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a więc w Austrii.W lipcu 2004 r. podatnik nabył od niemieckiej firmy używane wozy technologiczne marki Biełaz, typ 75481 o dopuszczalnej ładowności 42 tony (co wynika z faktury zakupu). Zakupione wozy technologiczne są pojazdami specjalnymi, używanymi tylko i wyłącznie na terenie kopalni do transportu kruszyw. Nie mogą być zarejestrowane jako pojazdy poruszające się po drogach publicznych (nie posiadają numerów rejestracyjnych), gdyż wiele parametrów technicznych przekracza maksymalne wielkości graniczne wyznaczone prawem o ruchu drogowym. Jednakże w świetle ustawy prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515) są to pojazdy samochodowe - spełniają bowiem wymagania wynikające z definicji pojazdu samochodowego zawarte w ww. ustawie. Niemiecki dostawca tych pojazdów nie otrzymał świadectw homologacji od zakupionych od importera 9 lat temu wozów technologicznych Biełaz. Importer również ich nie otrzymał przy zakupie od białoruskiego producenta. W świetle niemieckiego prawa ww. pojazdy są kwalifikowane jako maszyny budowlane i nie muszą mieć świadectwa homologacji, tylko świadectwo zgodności z wymogami unijnymi. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, czy może odliczyć podatek naliczony od wewnątrzwspólnotowego nabycia ww. pojazdów. Zdaniem podatnika przysługuje jej prawo odliczenia podatku naliczonego w całości, gdyż opisanych wyżej wozów technologicznych, pomimo braku świadectwa homologacji nie można uznać za samochody osobowe. Na podstawie §4a rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), w przypadku usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) i usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2) świadczonych na rzecz:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00