Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. US.PP-443-30, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu, sygn. US.PP-443-30
Czy dokonując spisu z natury towarów pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, która miała miejsce w dniu 30.04.2004 r., powinienem przyjąć do opodatkowania wartość towarów w cenie ich nabycia, czy też wycenić je w oparciu o ich wartość rynkową?
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, odpowiadając na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z obowiązującym do dnia 01.05.2004 r. przepisem art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnicy zobowiązani są na mocy ust. 5 art. 6a ustawy do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spis ten należy sporządzić w ciągu 30 dni od dnia zaprzestania wykonywania tych czynności, a w ciągu 14 dni od dnia zakończenia jego sporządzania zawiadomić urząd skarbowy o ustalonej tam wartości towarów i kwocie podatku należnego. W myśl art. 6a ust. 6 wymienionej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w opisywanym przypadku w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 30 dnia od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.