Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.06.2004, sygn. PP.005/88/03, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PP.005/88/03
Czy świadczone usługi transportu osobowego na podstawie umowy zawartej na okres od 03.09.2003 r. do 25.06.2003 r. można zaliczyć do usług o charakterze ciągłym. Kiedy w przypadku tych usług powstaje obowiązek podatkowy. Kiedy należy wystawić fakturę VAT dla ww. usług, oraz jak należy określić na fakturze datę dokonania sprzedaży. Ponadto podatnik zapytuje, czy usługi świadczone w zakresie pomocy społecznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nieodpłatne świadczenia usług?
Co do zasady, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7 dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, w przypadku gdy czynności te powinny być potwierdzone fakturą zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacji, gdy przepisy określają odmienny od zasad ogólnych, czyli szczególny moment powstania tego obowiązku. Taka szczególna regulacja dotyczy między innymi usług transportowych, dla których według art. 6 ust. 8b pkt 2 lit. a) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty nie później jednak niż 30 dnia od dnia wykonania usługi. W przypadku częściowego otrzymania zapłaty lub otrzymania części zaliczki przed wykonaniem usługi obowiązek podatkowy powstaje w tej części (6 ust. 8d ustawy o VAT). W przepisie tym należy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie, polegające na odmiennych od zasad ogólnych uregulowaniach:a) otrzymanie zaliczki przed wykonaniem usługi. W tym przypadku każda kwota otrzymanej zaliczki, (a nie tylko w wysokości 50% lub wyższa), powoduje powstanie obowiązku podatkowego;b) otrzymanie zapłaty po wykonaniu usługi. W tym przypadku również każda kwota otrzymanej zapłaty za usługę (w całości lub w części) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części lub w całości.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right