Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.06.2004, sygn. PP/443/16/04, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PP/443/16/04

Czy spółka powinna dokonać korekty odliczonego podatku naliczonego z tytułu budowy szkoły w związku z przekazaniem (darowizną) obiektów tej szkoły na rzecz samorządu terytorialnego, a następnie likwidacją spółki?

Pytanie podatnika

Kwestia podatku naliczonego, o który obniżono podatek należny przy zakupach dotyczących prowadzonej inwestycji, która następnie zostanie przekazana w formie darowizny może przedstawiać się na dwa sposoby.Jeżeli przedmiot darowizny jest związany ze sprzedażą opodatkowaną to czynność darowizny pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w trybie art. 19 i 20 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Jeśli przedmiotem darowizny są środki trwałe, których nabycie i użytkowanie, nawet krótkotrwałe, miało związek ze sprzedażą opodatkowaną, to nie ma obowiązku dokonywania korekty podatku naliczonego odliczonego przy zakupie składników majątku. Fakt, że z chwilą darowizny składniki majątku trwałego staną się przedmiotem czynności zwolnionej od podatku od towarów i usług, nie powoduje konieczności korygowania rozliczeń podatkowych związanych z podatkiem naliczonym przy zakupie, jeśli podatnik jest w stanie wykazać, że ich nabycie było niezbędne do wykonywania czynności opodatkowanych oraz że były one wykorzystywane dla celów tych czynności przynajmniej przez pewien czas.Inaczej kwestia przedstawia się w odniesieniu do będących przedmiotem darowizny środków obrotowych, a także środków trwałych i rozpoczętych inwestycji, które nie były użytkowane przez nabywcę, a więc nie służyły sprzedaży opodatkowanej. W takiej sytuacji brak związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zakupem, a sprzedażą opodatkowaną powoduje konieczność skorygowania podatku naliczonego, rozliczonego w miesiącach zakupu tych środków i ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Obowiązek ten wynika z art. 19 ust. 1 ww. ustawy, który wyraźnie odróżnia towary związane ze sprzedażą opodatkowaną i towary związane ze sprzedażą zwolnioną. W myśl tego przepisu podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną - zatem nie może zmniejszyć podatku należnego o podatek naliczony związany ze sprzedażą zwolnioną. To warunkowe prawo, o którym mowa wyżej wynika również z art. 20 ust. 2 cyt. ustawy, który podkreśla, że podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00