Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.03.2004, sygn. US.PP-443-3/04, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu, sygn. US.PP-443-3/04
Zapytanie podatnika dotyczy następujących kwestii: 1. prawa do rozliczenia podatku naliczonego nagromadzonego w deklaracji VAT-7 w przypadku wykonywania czynności zwolnionych od podatku i rozpoczęcia wykonywania czynności opdatkowanych, 2. sposobu rozliczenia podatku naliczonego przy zakupach stanowiących koszt utrzymania budynku wykorzystywanego do świadczenia usług zwolnionych i opodatkowanych, 3. dokumentowania świadczonych usług wynajmu garaży dla osób będących równocześnie najemcami lokali mieszkalnych oraz dla pozostałych podmiotów, 4. opodatkowania odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w związku z organizacją przetargu publicznego.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, odpowiadając na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zmian.) podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W przypadku podatników rozliczających podatek od towarów i usług kwartalnie powyższe odliczenie, w myśl art. 19 ust. 3d tej ustawy, może nastąpić w rozliczeniu za kwartał, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Z powyższych przepisów wynika zatem, iż podatnik ma prawo odliczyć od podatku należnego podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną i składając deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, odliczenia tego powinien dokonać w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę lub dokument celny otrzymał. Zauważyć przy tym należy, iż nie ma tu znaczenia czy podatek naliczony odliczany w danym kwartale jest związany ze sprzedażą opodatkowaną dokonaną w tym okresie. Powołane bowiem przepisy nie wykluczają prawa podatnika do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego w kwartale, w którym otrzymał on fakturę lub dokument celny, w sytuacji gdy służyć on ma sprzedaży, która ma być dokonana w kolejnych okresach rozliczeniowych. Warunkiem jest tu istnienie związku ze sprzedażą opodatkowaną, przy braku innych przesłanek ograniczających prawo do dokonania tego obniżenia. Jedynie w sytuacji, gdy podatnik w okresie, o którym mowa w powołanym wyżej art. 19 ust. 3d ustawy, nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu to zgodnie z przepisem art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym podatek naliczony za ten okres podlegać będzie rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, nie później jednak niż w ciągu 36 miesięcy od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.