Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.01.2004, sygn. PD/415-18/2003, Urząd Skarbowy w Jaworze, sygn. PD/415-18/2003

Jak korzystać z ryczałtu dla opodatkowania przychodów z najmu w 2003 roku:- czy jest możliwe wspólne rozliczenie z żoną,- czy kaucja zwrotna pobrana za wynajem mieszkania jest przychodem do opodatkowania,- jakie dokumenty są potrzebne, gdy wynajmujący wyprowadza się.

Pytanie podatnika

Wnoszący zapytanie przedstawia stan faktyczny, z którego wynika, iż posiada lokal mieszkalny na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, który wynajmuje od dnia 01.09.2003 r., a przychód z tego tytułu opodatkował zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Jest bezrobotny i za wcześniejsze lata rozliczał się wspólnie z żoną.
Podatnik prosi o udzielenie wszystkich informacji dotyczących rozliczenia podatku w postaci ryczałtu od wynajmu mieszkania, także zapytuje:
- czy nadal będzie mógł się rozliczać wspólnie z małżonką,
- czy należy rozliczyć kaucję pobraną za wynajem mieszkania,
- jakie dokumenty są potrzebne, gdy wynajmujący wyprowadza się.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje swoje stanowisko, że zgodnie z ustawą z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) wynajem mieszkania nie jest działalnością gospodarczą i w przypadku podatku w postaci ryczałtu najem nie wyklucza wspólnego opodatkowania z małżonką.Odnośnie kaucji za mieszkanie, to uważa, że nie powinien tego rozliczać, gdyż są to pieniądze, które po pisemnym rozwiązaniu umowy, w dniu, w którym lokator się wyprowadza, zostają zwrócone najemcy. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaworze stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe. Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:-art. 6 ust. 1 a, art. 9 ust. 1 - 4, art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.),-art. 6 ust. 1 - 10, art. 9a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00