Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.12.2004, sygn. ZD/423-277/04, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/423-277/04
Czy historia rachunku finansowego prowadzona przez Dom Maklerski oraz sporządzone przez pracownika Spółki szczegółowe wyliczenie wartości netto i brutto dywidendy oraz podatku, mogą służyć jako dowód potwierdzający pobranie podatku w Austrii? Czy możliwe jest w takiej sytuacji odliczenie od dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych kwoty brutto dywidendy, a od podatku kwoty pobranego podatku przez urząd skarbowy w Austrii?
W swoim zapytaniu Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka jest posiadaczem 25 akcji Banku z siedzibą w Austrii, nabytych za pośrednictwem Domu Maklerskiego w październiku 2003r. W maju 2004r. Spółka otrzymała z tytułu posiadanych akcji dywidendę, w wysokości 88,66 zł netto, przy czym dywidenda brutto przypadająca na 1 akcję wynosiła 1,02 EURO. Dochody z tytułu dywidendy zostały opodatkowane austriackim podatkiem w wysokości 25%, co po przeliczeniu na złotówki wyniosło 29,55 zł. Ponieważ zgodnie z umową zawartą między Polską i Austrią, w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, podatek pobierany w Austrii, gdzie jest siedziba firmy wypłacającej dywidendę, nie może przekroczyć 10% kwoty brutto, Spółka mogłaby wystąpić do austriackiego urzędu skarbowego o zwrot 15% nadpłaconego podatku. Jednak z uwagi na procedurę oraz koszty takiej operacji, przy niewielkiej różnicy podatku, Spółka zaniechała tej drogi dochodzenia nadpłaconego podatku. Ponadto Bankw Austrii, który dokonał wypłaty dywidendy, nie sporządza żadnego potwierdzenia potrącenia podatku i w związku z tym Spółka, jako dowód w tym zakresie posiada jedynie wyciąg z banku - historię rachunku finansowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right