Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. ZD-P/423/8/2004, Urząd Skarbowy w Wolsztynie, sygn. ZD-P/423/8/2004
1. Czy z tytułu prowizji wypłaconej podmiotom zagranicznym za pośrednictwo w sprzedaży, spółka jest zobowiązana pobrać zryczałtowany podatek na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Czy przed dokonaniem wypłaty prowizji istnieje obowiązek posiadania certyfikatu rezydencji kontrahenta zagranicznego?
Jak wynika z treści przedstawionego zapytania polska spółka sprzedaje swoje produkty firmom z Niemiec, Francji, Włoch, Węgier i Holandii. Natomiast inne firmy, działające w wymienionych państwach, pośredniczą w dostawie towarów, a za pozyskane dla polskiej spółki zamówienia pobierają od niej prowizję.
Stosownie do przepisu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, w Polsce podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym, że źródłem dochodu podmiotów zagranicznych, wykonujących usługi pośrednictwa, są należności uzyskane od podmiotu polskiego, to uznać należy dla celów podatku dochodowego, że podmioty zagraniczne osiągają dochód na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right