Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. TP/443-82/04, Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce, sygn. TP/443-82/04
Czy w sytuacji gdy podatnik wystawia notę korygującą do duplikatu faktury VAT (oryginału faktury podatnik nie otrzymał) w treści noty korygyjącej winien wskazać datę wystawienia faktury VAT, czy też datę wystawienia duplikatu do ww. faktury?
Zgodnie z przepisem art.106 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art.15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży , datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust.2, 4 i 5 oraz art.119 ust.10 i art.120 ust.16.Faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach, przy czym oryginał otrzymuje nabywca, a kopię zatrzymuje sprzedawca (§24 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług- Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 971). Jeżeli oryginał faktury lub faktury korygującej ulegnie zniszczeniu albo zaginie, sprzedawca na wniosek nabywcy ponownie wystawia fakturę lub fakturę korygującą, zgodnie z danymi zawartymi w kopii tej faktury lub faktury korygującej. Faktura i faktura korygująca wystawiona ponownie musi dodatkowo zawierać wyraz DUPLIKAT oraz datę jej wystawienia ( §25 ust.1 i 2 ww. rozporządzenia ). Tak wystawiony duplikat faktury jest podstawą do odliczenia zawartego w niej podatku naliczonego zgodnie z §14 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm). Przepis §14 ust.1 ww. rozporządzenia stanowi bowiem, że w przypadku faktur lub faktur korygujących, nie stanowią podstawy do obniżenia przez nabywcę kwoty podatku należnego, zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, dokumenty inne niż oryginały tych faktur lub faktur korygujących, albo ich duplikaty. Skoro z §14 ust.1 ww. rozporządzenia wynika, że podstawą do odliczenia podatku VAT jest również duplikat faktury, to uznać należy, że w sytuacji gdy oryginał faktury zaginie, nie docierając nigdy do nabywcy, duplikat spełnia rolę oryginału faktury.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right