Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 21.10.2004, sygn. PI/005-1837/04/CIP, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-1837/04/CIP

1. Czy kontrahent niemiecki słusznie zakwestionował wystawioną przez niego fakturę VAT za wykonaną usługę transportową?2. Czy świadcząc usługi transportowe powinien zarejestrować się jako podatnik VAT-UE?

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik od 12 czerwca 1992r. prowadzi handel hurtowy i detaliczny części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych, towarowy transport drogowy pojazdami uniwersalnymi, obsługę i naprawę pojazdów mechanicznych i pomoc drogową, jako firma małżeńska. Firma prowadzi również usługi transportowe i spedycyjne dla kontrahentów zagranicznych. Podatnik za wykonaną usługę transportową wystawił fakturę VAT dla kontrahenta zagranicznego w Niemczech, w której - zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem - zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - jest zawarta adnotacja, iż podatek rozlicza nabywca. Natomiast jeden z kontrahentów zagranicznych zakwestionował prawidłowość wystawionej faktury za wykonanie powyższej usługi, gdyż uważa, że firma powinna się zarejestrować jako podatnik VAT-UE dla świadczenia przedmiotowych usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00