Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.08.2004, sygn. PI/005-1127/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-1127/04/CIP/01
Podatnik zwraca się następującymi pytaniami:1. Czy w opisanym stanie faktycznym przemieszenie towarów nie będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów? Podatnik uważa, że nie.2. Czy po raz drugi otrzymaną zapłatę za fakturę należy opodatkować podatkiem od towarów i usług? Podatnik uważa, że nie.3. Czy wystawić faktury częściowe na jakiekolwiek przedpłaty od kontrahentów z Unii Europejskiej? Jaką stawkę VAT należy stosować? Zdaniem Podatnika - 0%.4. Czy w przypadku przedpłaty powyżej 50% od kontrahenta spoza UE (art.19 ust.12 ustawy) należy naliczać VAT, gdy wywóz towaru następuje w okresie krótszym niż 6 miesięcy od otrzymania przedpłaty? Jaką stawkę VAT należy stosować? Zdaniem Podatnika stawkę 0%, a zabezpieczenie zwrotu winno być dokonane tylko w przypadku nadwyżki podatku należnego nad naliczonym.5. Jak prawidłowo dokumentować wydanie próbek przy ilościowo-wartościowej ewidencji zapasów? Zdaniem Podatnika wystarczy dokument RW.6. Jaką stawkę VAT należy zastosować do kosztów transportu towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy? Koszty transportu zostały ujęte obok wartości towarów w odrębnej pozycji faktury (refakturowanie; transport świadczy firma transportowa). Obciążenie zagranicznego klienta z tyt. transportu z reguły przewyższa wartość płaconą firmie transportowej (liczy się również nasza praca włożona w organizację). Zdaniem podatnika koszty transportu zwiększają wartość sprzedawanego towaru i dlatego można zastosować stawkę 0% również do transportu.
Stan faktyczny
Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych m.in. wykonuje usługi na majątku ruchomym z Finlandii (naprawa stojaków). Po wykonaniu naprawy, stojaki dostarczane są do Włoch a następnie (po załadowaniu na nie towarów) wracają do Finlandii, przy czym przekroczony zostaje 30-dniowy termin powrotnego wywozu stojaków do Finlandii, którego dotrzymanie jest warunkiem wyłączenia przywozu tych stojaków z definicji wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przy dokonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych zdarza się, że podatnik otrzymuje powtórną zapłatę za już zapłaconą fakturę, otrzymuje przedpłaty, ponosi koszty transportu towarów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right