Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 12.07.2004, sygn. PI/005-661/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku, sygn. PI/005-661/04/CIP/01

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy po 1 maja 2004r.:1) Zobowiązany jest do uiszczania podatku w wysokości 22% od kwoty zawartej na fakturze VAT z tytułu dzierżawy maszyn z Niemiec?2) Czy w rozliczeniach z kontrahentem z Niemiec może dokonywać kompensaty wzajemnych wierzytelności poprzez potrącenie własnych należności z tytułu wykonanych usług na ruchomym majątku rzeczowym ze zobowiązaniami wynikającymi z tytułu dzierżawy?Zdaniem Podatnika - w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - jest on zobowiązany uiścić należny podatek VAT z tytułu wynajmu w/w maszyn od kontrahenta z Niemiec. Ponadto w ocenie Podatnika zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT ma on możliwość kompensowania (potrącania) własnych należności z wierzytelnościami wobec drugiej strony.

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik podatku od towarów i usług - spółka z o. o. z siedzibą w Polsce zawarła z kontrahentem z Niemiec umowę dotyczącą dzierżawy maszyn i urządzeń technicznych, które zostały sprowadzone z Niemiec do Polski na czas określony. Spółka jako odbiorca usług dzierżawy w ramach umowy zobowiązała się do comiesięcznej zapłaty czynszu dzierżawnego. Jednocześnie Spółka przy pomocy wydzierżawionych maszyn świadczy na rzecz wydzierżawiającego usługi polegające na montażu z powierzonych materiałów mierników przepływu prądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00