Interpretacja
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.04.2004, sygn. IIUSPP/443/25/28/44842/04, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach, sygn. IIUSPP/443/25/28/44842/04
Na czym polega refakturowanie usług i jakie wymogi musi ono spełniać? Czy zakupy związane wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną (to jest usług w zakresie opieki społecznej) podlegają rozliczeniu w deklaracji VAT?
Usługi utrzymania w należytym stanie nieruchomości poprzez wykorzystanie mediów (np.: dostawy energii cieplnej i elektrycznej, dostawy gazu przewodowego, rozprowadzanie wody, odprowadzanie i oczyszczanie ścieków, wywóz i zagospodarowanie śmieci i odpadów, usługi telekomunikacyjne i inne usługi) - świadczone na rzecz podatnika podatku od towarów i usług (VAT), posiadającego tytuł prawny do nieruchomości - mogą stanowić przedmiot dalszej odsprzedaży na rzecz drugiego podatnika, będącego bezpośrednim odbiorcą tychże usług. Czynności takie wykonywane przez podatnika podatku VAT określane są mianem refakturowania usług. Podatnik podatku VAT, który posiada tytuł prawny do nieruchomości, mimo iż nie świadczy bezpośrednio przedmiotowych usług na rzecz bezpośredniego odbiorcy usług - jako tak zwany usługodawca formalny (i jednocześnie podmiot pośredniczący) ma prawo do dalszej odsprzedaży takich usług. Ta usługodawcza rola podatnika VAT jako formalnego usługodawcy ma charakter świadczenia usług w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Pośredniczący podatnik podatku VAT - jako usługodawca formalny - w czasie refakturowania wystawia faktury VAT, w oparciu o art. 32 cytowanej ustawy z 1993 r. o podatku VAT oraz na podstawie § 35 i następnych rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - na rzecz bezpośredniego usługobiorcy.