Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-07-30

Koszty ESG będą wysokie, 
ale zwrócą się z nawiązką

Raportowanie ESG wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych wydatków. Nie będą to jednak pieniądze wydane na marne, bo szybko przekują się w korzyści i czysty zysk dla przedsiębiorstwa

W pierwszym rzędzie, w 2024 r., obowiązkiem raportowania zrównoważonego rozwoju – wynikającym z unijnej dyrektywy CSRD – objętych zostanie ok. 150 firm w Polsce. Ale od 2025 r. liczba ta wzrośnie już do ponad 3,5 tys. Dla przedsiębiorców oznacza to nie tylko konieczność spełnienia określonych w przepisach wymogów i nauczenia się nowych zasad, lecz także dodatkowe wydatki. Jak duże? I czy to są koszty, czy raczej inwestycje, które szybko zaprocentują?

Stosowne wyliczenia przedstawiła Komisja Europejska na etapie wdrażania dyrektywy. Według niej duże spółki giełdowe, raportujące już w ramach unijnej dyrektywy NFRD, muszą się liczyć z wydatkiem średnio 320 tys. euro rocznie. Poza tym czeka je jednorazowy koszt wdrożenia raportowania zgodnego z ESRS rzędu 287 tys. euro. W dużych firmach, nienotowanych na giełdzie i nieraportujących w ramach NFRD, coroczne koszty wyniosą ok. 40 tys. euro. Do tego dojdzie ok. 36 tys. euro na zdrożenie raportowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00