Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 22 stycznia 2021 r., sygn. KIO 3439/20
Zamawiający jako dysponent środków publicznych ma uprawnienie do kształtowania postanowień umowy zgodnie ze swoimi potrzebami i wymaganiami. Zamawiający działa bowiem w interesie publicznym, w celu zaspokojenia potrzeb o charakterze publicznym i ryzyko niepowodzenia zamierzonego celu mogłoby prowadzić do niezaspokojenia uzasadnionych potrzeb szerszej zbiorowości. Oznacza to, że ryzyko ponoszone przez zamawiającego przewyższa normalne ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, które występuje, gdy umowę zawierają dwaj przedsiębiorcy. Należy zatem każdorazowo ocenić jaki jest potencjalny wpływ ukształtowanych przez zamawiającego w umowie zapisów, na rynek wykonawców ubiegających się o przedmiotowe zamówienie i czy ryzyka, które wiążą się z realizacją tego zamówienia, na podstawie tak zawartej umowy, przekraczają zwyczajowy poziom ryzyka, występujący w podobnych zamówieniach.
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Katarzyna Odrzywolska
Protokolant: Mikołaj Kraska
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2021 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 23 grudnia 2020 r. przez:
Związek Ogólnopolski Projektantów i Inżynierów z siedzibą w Warszawie;
w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z siedzibą w Warszawie;
przy udziale wykonawcy: Multiconsult Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie,
zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie odwołującego;
orzeka:
Umarza postępowanie odwoławcze w zakresie zarzutów zawartych w załączniku nr 1do odwołania (Tabelaryczne zestawienie kwestionowanych postanowień specyfikacjiistotnych warunków zamówienia) opisanych w punktach: 1, 3, 4, 6, 7, 10, od 12 do 16,18, 19 oraz 21 (z wyłączeniem zarzutu dotyczącego pkt 3.2. ppkt 7 opisu przedmiotuzamówienia);
Uwzględnia odwołanie w zakresie zarzutów opisanych w załączniku nr 1 do odwołania(Tabelaryczne zestawienie kwestionowanych postanowień specyfikacji istotnychwarunków zamówienia) w punktach: 2, 5, 11, 20 oraz w punkcie 21 w części odnoszącejsię do pkt 3.2. ppkt 7 opisu przedmiotu zamówienia i nakazuje zamawiającemudokonanie modyfikacji postanowień treści specyfikacji istotnych warunków zamówieniapoprzez: