Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 września 2018 r., sygn. KIO 1818/18

1. Chociaż postępowanie o udzielenie zamówienia cechuje się dużym poziomem formalizmu, to jednak formalizm ten nie może przesłaniać celu postępowania i prowadzić do eliminacji ofert zawierających uchybienia, które mogą zostać poprawione, a których poprawienie nie będzie stało w sprzeczności z zasadami udzielania zamówień publicznych. Celem przepisu art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy Pzp jest właśnie niedopuszczenie do wyeliminowania z postępowania ofert w przeważającym zakresie poprawnych, na skutek zaistnienia niezgodności z treścią SIWZ, które nie mają zasadniczego znaczenia dla przyszłej realizacji przedmiotu zamówienia i oczekiwań Zamawiającego. Aby powyższy cel został osiągnięty, przepis ten nie może być interpretowany zawężająco.

2. Nawet jeśli dokończenie realizacji systemu wykonywanego wcześniej przez innego wykonawcę może wiązać się z określonymi trudnościami, to nie można tego utożsamiać z brakiem możliwości wykonania takiego zadania i skorelowanym z tym obowiązkiem zadeklarowania udziału podwykonawcy. Wykonawca składający ofertę bierze na siebie zobowiązanie do wykonania wymaganych elementów przedmiotu zamówienia. Zobowiązanie to stanowi ryzyko biznesowe wykonawców, którzy biorą je na siebie uwzględniając własne możliwości wynikające z ich wiedzy i doświadczenia oraz możliwości technicznych, a niewywiązanie się z niego skutkować będzie odpowiedzialnością kontraktową.

Tezy od Redakcji

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie: Przewodniczący: Anna Chudzik Protokolant: Klaudia Ceyrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 września 2018 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 10 września 2018 r. przez wykonawcę Honeywell Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w postępowaniu prowadzonym przez Elektrociepłownię Stalowa Wola S.A. z siedzibą w Stalowej Woli, przy udziale wykonawcy Emerson Process Management Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie Zamawiającego, orzeka: Stosownie do art. 198a i 198b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1579 z późn. zm.) na niniejszy wyrok - w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00