Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 stycznia 2017 r., sygn. KIO 9/17
O ile każdorazowo treść oświadczenia woli składanego w postępowaniu w ramach oferty należy rozpatrywać przez pryzmat zamiaru wykonawcy, wyrażającego się wolą uczestnictwa w postępowaniu, a w konsekwencji - złożenia oferty zgodnej z s.i.w.z., o tyle kluczową sprawą jest, czy w konkretnym stanie faktycznym możliwe jest ustalenie treści oświadczenia co do oferowanego przedmiotu w sposób nie naruszający nadrzędnej zasady zachowania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami. Ustawa Prawo zamówień publicznych przewiduje instrumenty służące odczytaniu treści złożonego oświadczenia woli - jeśli jest ono niejednoznaczne {instytucja wyjaśnień z art. 87 ust. 1 pzp}, a także służące poprawieniu oferty - jeśli wprost nie odpowiada ona treści s.i.w.z. {instytucja poprawiania omyłek z art. 87 ust. 2 pkt 3 pzp}. Art.87 ust. 2 pkt 1 i 2 pzp obliguje natomiast zamawiającego do poprawienia w ofercie oczywistych omyłek pisarskich oraz oczywistych omyłek rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek. Jednakże istotne elementy tego oświadczenia woli - jak skonkretyzowany w sposób wymagany przez Zamawiającego przedmiot oferowanego świadczenia - powinny się w ofercie znaleźć, w przeciwnym razie nie sposób ustalić treści tego oświadczenia bez jego istotnej zmiany lub prowadzenia ustaleń z wykonawcą już po terminie składania ofert, co jest niedopuszczalne na mocy klauzuli zawartej w art. 87 ust. 1 zd. 2 pzp.
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Piotr Kozłowski
Protokolant: Aleksandra Zielonka
po rozpoznaniu na rozprawie 16 stycznia 2017 r. w Warszawie odwołania wniesionego 2 stycznia 2017 r. do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej
przez wykonawcę: Up Led sp. z o.o. z siedzibą w Stalowej Woli
w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pn. Dostawa ekranu diodowego LED - telebimu (nr postępowania MOSIR.12.2016)
prowadzonym przez zamawiającego: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lesznie