Orzeczenie
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 12 marca 2013 r., sygn. KIO 418/13
W warunkach rynku, gdzie strona podażowa obejmuje dwa produkty, różniące się między sobą pewną cechą, funkcjonalnością, możliwościami, taki opis przedmiotu zamówienia, który zawiera wymaganie nieuzasadnione przez Zamawiającego, charakterystyczne dla jednego tylko z tych produktów, w istocie konkurencyjność postępowania o zamówienie publiczne czyni iluzoryczną, fasadową. W takiej sytuacji bowiem możliwe jest zaoferowanie jednego tylko produktu, a konkurencyjność może dotyczyć - co najwyżej - ewentualnych dystrybutorów tego produktu. Zamawiający w takiej sytuacji musi być przygotowany na wykazanie, że taki parametr, cecha, funkcjonalność, charakterystyczne wyłącznie dla jednego produktu jest mu niezbędny, że tylko w ten sposób zostanie zrealizowany jego interes i zapewniony cel, dla którego nabywa dany produkt.
Celem postępowania o zamówienie publiczne nie jest nabycie najlepszego, w ocenie Zamawiającego przedmiotu, ale nabycie takiego przedmiotu, który prezentuje najkorzystniejszy bilans ceny i innych kryteriów.
Teza od Redakcji
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Honorata Łopianowska
Protokolant: Agata Dziuban
po rozpoznaniu na rozprawie w dniach 8 i 12 marca 2013 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 25 lutego 2013 r. przez wykonawcę bioMerieux Polska spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w Warszawie w postępowaniu prowadzonym przez Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie
orzeka:
1. uwzględnia odwołanie i nakazuje Zamawiającemu dokonanie zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, polegającej na:
- zmianie wymagania w Załączniku nr 3 do Formularza Oferty w pkt 3 tabeli, na treść "Baza danych z certyfikatem IYD musi zawierać min. 4000 taksonów, w tym minimum 750 identyfikowanych do poziomu gatunku";- usunięciu w Załączniku nr 4 do Formularza Oferty w pkt 3, 4, 5 i 6, 7 oraz 8 tabeli kryteriów jakościowych, następujących Parametrów ocenianych: "Wysokość analizatora" (parametr 3), "Szerokość analizatora" (parametr 4), Głębokość analizatora" (parametr 5) oraz "Ciężar analizatora (całkowity)" (parametr 6), "Liczba wdrożeń (ilość zamontowanych i pracujących aparatów w diagnostyce in vitro) (parametr 7), "Szybkość pracy lasera (w Hz)" (parametr 8);