Orzeczenie
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 20 września 2011 r., sygn. KIO/UZP 1924/11
1) Aby została wypełniona hipoteza normy prawnej wyrażonej w art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp dokonanie czynu nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji musi dojść na skutek złożenia przez wykonawcę oferty. Z powyższego wynika, iż to fakt złożenia oferty w postępowaniu musi powodować uzewnętrznienie czynu nieuczciwej konkurencji i z treści oferty musi wynikać przynajmniej domniemanie, iż z takim zamiarem wykonawca złożył w postępowaniu ofertę, tj. z zamiarem dokonania takiego czynu. Tym samym to elementy oświadczenia woli wyrażone w treści oferty muszą zawierać znamiona czynu, o którym mowa w art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp.
2) Analiza systemowa przepisów odnoszących się do czynów nieuczciwej konkurencji, jak również literalna wykładnia normy prawnej wyrażonej w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wskazuje, iż w ramach definicji wyrażonej w powyższym przepisie czynem nieuczciwej konkurencji jest każde działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, jeżeli zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy lub klienta. Tym samym norma prawna wyrażona w powyższym przepisie jest bardzo pojemna i może ona obejmować niemalże każdego rodzaju czynności przedsiębrane przez określone podmioty w dowolnej formie, miejscu i czasie.
3) Norma prawna wyrażona w art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp ogranicza się jedynie do działania polegającego na złożeniu oferty. A contrario za wypełniające hipotezę normy prawnej wyrażonej w art. 89 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp nie będzie można uznać działań podejmowanych przez wykonawców przed wszczęciem postępowania oraz po jego zakończeniu. Nie będzie można również uznać działań podejmowanych poza postępowaniem i w oderwaniu od czynności złożenia oferty.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Paweł Trojan
Protokolant: Przemysław Łaciński
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2011 r. w Warszawie odwołania wniesionego do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w dniu 6 września 2011 r. przez wykonawcę PROMED S.A., ul. Krajewskiego 1b, 01-520 Warszawa w postępowaniu prowadzonym przez Zamawiającego - Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr Władysława Biegańskiego, ul. Sikorskiego 32, 86-300 Grudziądz w trybie przetargu nieograniczonego pn.: „Dostawa, montaż i rozmieszczenie fabrycznie nowych mebli medycznych z podziałem na zadania (1-3)”
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right