Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 11 marca 2011 r., sygn. KIO/UZP 380/11
1) Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest postępowaniem w znacznym stopniu formalnym. Punktem odniesienia dla oceny legalności działań zamawiającego są postanowienia ogłoszenia o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Treść dokumentów wiąże strony postępowania (z zastrzeżeniem sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa, znajdującymi zastosowanie w toku danej procedury udzielenia zamówienia), co urzeczywistnia zasady równego traktowania wykonawców i uczciwej konkurencji wskazane w art. 7 ust. 1 Pzp. Obowiązkiem zamawiającego jest ocena spełniania warunków udziału w postępowaniu oraz badania i oceny ofert zgodnie z ustalonymi przez siebie wymaganiami.
2) Celem ustalenia warunków udziału w postępowaniu jest dokonanie selekcji wśród podmiotów działających w danym obszarze rynku. Zamawiający winien określić swoje wymagania na takim poziomie, aby wykonawca, który wykaże ich spełnianie był zdolny do wykonania zamówienia z należytą starannością.
3) Formalizm postępowania o udzielenie zamówienia wyraża się również w możliwości wnoszenia środków ochrony prawnej w ściśle określonych terminach.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Magdalena Grabarczyk
Protokolant: Przemysław Łaciński
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2011 r. w Warszawie odwołania wniesionego w dniu 25 lutego 2011 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji „Warta” S.A. (pełnomocnik), Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A., adres pełnomocnika: 00-805 Warszawa, ul. Chmielna 85/87 w postępowaniu prowadzonym przez zamawiającego Polską Agencję Żeglugi Powietrznej, 02-147 Warszawa, ul. Wieżowa 8
przy udziale Generali Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., 02-676 Warszawa, ul. Postępu 15B zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie zamawiającego