Orzeczenie
Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 września 2010 r., sygn. KIO/UZP 2021/10
1) Co do zasady, umowa wspólników spółki cywilnej może być uznana za dokument ustanawiający pełnomocnika, o którym mowa w art. 23 ust. 2 p.z.p. Jeżeli jednak zamawiający nie wymagał dokumentu pełnomocnictwa, nie może dokonać wykluczenia odwołującego na podstawie analizy złożonej dobrowolnie umowy. Zamawiający nie może a priori zakładać, że pełnomocnictwo nie zostało udzielone w innym dokumencie. Jest natomiast uprawniony do wyjaśnienia treści umowy spółki cywilnej na podstawie art. 26 ust. 4 p.z.p.
2) Wobec obowiązku ustanowienia pełnomocnika wynikającego wprost z ustawy oraz pisemnego charakteru postępowania o udzielenie zamówienia, zamawiający jest uprawniony do zastosowania w drodze analogii art. 26 ust. 3 p.z.p. Takie działanie urzeczywistniałoby ratio legis przywołanego przepisu dającego możliwość uzupełnienia dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania.
3) Pominięcie obowiązku złożenia pełnomocnictwa w treści ogłoszenia o zamówieniu nie powoduje utraty uprawnienia zamawiającego do badania prawidłowości podpisania wniosku złożonego przez wykonawców, którzy o udzielenie zamówienia ubiegają się wspólnie. Od obowiązku tego zamawiający, nie może się zwolnić.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Magdalena Grabarczyk
Protokolant: Mateusz Michalec
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 września 2010 r. w Warszawie odwołania wniesionego w dniu 17 września 2010 r. przez wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego Jerzego Szabłowskiego, Elżbietę Szabłowską prowadzących działalność gospodarczą pod firmą ZHiU „JURAND”, Jerzy i Elżbieta Szabłowscy s.c, 85-032 Bydgoszcz, ul. Rejtana 9, w postępowaniu prowadzonym przez Rejonowy Zarząd Infrastruktury, 81-912 Gdynia, ul. Jana z Kolna 8b,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right