Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 22 marca 2010 r., sygn. KIO/UZP 176/10

1) Przepisy ustawy Pzp nakazują traktować konsorcjum tj. wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia jako jednolity podmiot, jednego wykonawcę, który jest upoważniony do złożenia oferty, podpisania umowy, realizacji zamówienia publicznego. Wniosek taki wynika z samej definicji „wykonawcy” zawartej w art. 2 pkt 11 ustawy Pzp oraz z treści art. 23 ustawy Pzp, gdzie ustawodawca dopuścił wspólny udział wykonawców w postępowaniu o zamówienie publiczne. Za dopuszczalnością powoływania się na doświadczenie nabyte przy realizacji zamówienia w ramach współpracy z innymi podmiotami, w innym konsorcjum przemawia także regulacja art. 141 ustawy Pzp, wprowadzająca bezwzględnie obowiązującą solidarną odpowiedzialność wykonawców, wchodzących w skład konsorcjum za wykonanie umowy.

2) Za nieuzasadniony należy uznać pogląd, że członek konsorcjum, który jest solidarnie odpowiedzialny za realizację całego zamówienia, nabywa wyłącznie doświadczenie związane z zakresem prac jakie faktycznie wykonał samodzielnie a nie nabywa doświadczenia odnośnie prac wykonanych przez innych konsorcjantów. 

3) Przepis art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp odnosi się do „doświadczenia wykonawcy”, a więc również wskazuje na konsorcjum jako jeden podmiot. Brak w ustawie odrębnej regulacji dotyczącej sposobu nabywania doświadczenia przez członków konsorcjum. Zatem skoro ustawodawca przyjmuje, że „niezbędnym” doświadczeniem ma wykazać się wykonawca a nie każdy z członków konsorcjum to brak podstaw do ograniczania zdobytego w ramach konsorcjum doświadczenia wyłącznie do robót faktycznie wykonanych przez członka konsorcjum.

 

Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:

Przewodniczący: Dagmara Gałczewska-Romek

Członkowie: Katarzyna Brzeska

Przemysław Dzierzędzki

Protokolant: Paulina Zalewska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 marca 2010 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez Konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Drogowe KONTRAKT Sp. z o.o. i Inwestycje Usługi DEK Remonty J. Deszcz J. Karcz Sp. j., ul. Szosa Poznańska 17, 66-600 Krosno Odrzańskie od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Gminę Bytnicę, ul. Bytnica 52, 66-630 Bytnica protestu z dnia 12 stycznia 2010 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00