Orzeczenie
Postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 30 grudnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 1670/09
1) Czynności czy zaniechania zamawiającego mogą być kwestionowane jedynie w terminach liczonych od chwili ujawnienia (możliwości ujawnienia) okoliczności z nimi związanych. Innymi słowy - wszelkie okoliczności i oparte na nich zarzuty odnośnie wykluczenia czy odrzucenia oferty wykonawcy, powinny zostać podniesione i rozstrzygnięte w ramach skoncentrowanych środków ochrony prawnej wnoszonych i rozstrzyganych w terminach opisanych w art. 180-183 Pzp.
2) Wykonawcom jak najbardziej przysługuje prawo do wnoszenia środków ochrony prawnej wobec wykonawców tańszych (korzystniejszych), których udział i pozostawanie w postępowaniu zagraża możliwości uzyskania zamówienia, a wobec których zaniechano wykluczenia czy odrzucenia ofert z uwzględnieniem wszelkich okoliczności, w oparciu o które zgodnie z przepisami ustawy czynności te powinny zostać dokonane.
3) Wnoszenie protestów wobec niezgodnego z przepisami „zawężenia” podstawy wykluczenia czy odrzucenia, czy też inaczej - na zaniechanie zamawiającego polegające na nieuwzględnieniu wszelkich okoliczności skutkujących odrzuceniem już odrzuconej z innych powodów oferty bądź analogicznie wykluczeniem wykonawcy, mieści się w pojęciu interesu prawnego do korzystania ze środków ochrony prawnej, a w świetle powołanych zasad koncentracji środków ochrony prawnej jest jak najbardziej zrozumiałe i konieczne.
Krajowa Izba Odwoławcza - w składzie:
Przewodniczący: Sylwester Kuchnio
Członkowie: Dagmara Gałczewska-Romek
Magdalena Grabarczyk
Protokolant: Magdalena Pazura
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 30 grudnia 2009 r. w Warszawie odwołania wniesionego przez Intertrading Systems Technology Sp. z o.o., 00-803 Warszawa, Al. Jerozolimskie 56c od rozstrzygnięcia przez zamawiającego Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16 protestu z dnia 19 października 2009 r.