Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Uchwała Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. KIO/KD 21/09

Celem przepisu art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp jest zrealizowanie potrzeby udzielania natychmiastowego zamówienia, co podyktowane jest koniecznością uniknięcia negatywnych konsekwencji zaniechania niezwłocznego podjęcia działań, mających na celu uniknięcie tych skutków. Zamawiający nie wykazał, że konieczność natychmiastowego działania wynika z konieczności ochrony interesu, którego naruszenie zagrożone jest wystąpieniem nieprzewidywalnych okoliczności. Do takich interesów zalicza się: ochronę zdrowia i życia, bezpieczeństwo, zapobieganie szkodzie w majątku i ochronę środowiska.

Ponadto Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych podkreślił, że potrzeba natychmiastowego zrealizowania zamówienia winna być podyktowana koniecznością uniknięcia negatywnych konsekwencji zaniechania niezwłocznego podjęcia działań mających na celu uniknięcie tych skutków. Zamówienia winni dotyczyć wyłącznie zakresu koniecznego do ograniczenia lub zapobieżenia skutkom określonego zdarzenia oraz zabezpieczania najpilniejszych, bieżących potrzeb zamawiającego w czasie niezbędnym do przeprowadzenia procedury. W niniejszej sprawie nie można uznać, że 12- miesięczny okres realizacji zamówienia jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia postępowania w trybie konkurencyjnym. 

 

w sprawie zastrzeżeń od zaleceń pokontrolnych wydanych przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w wyniku przeprowadzenia kontroli doraźnej, zgłoszonych przez Zamawiającego

Południowy Koncern Energetyczny S.A.

ul. Lwowska 23

40 - 389 Katowice

w przedmiocie zamówienia publicznego na:

zagospodarowanie popiołu dennego o kodzie 10 01 24 z bloku 460 MW w PKE S.A. Elektrownia Łagisza

Krajowa Izba Odwoławcza w składzie:

Przewodniczący - Dagmara Gałczewska - Romek

Członkowie : Magdalena Grabarczyk

Jolanta Markowska

wyraża następującą opinię:

nie uwzględnia zastrzeżeń zamawiającego od wyniku kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w zakresie legalności wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki w oparciu o przesłankę określoną w art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00